Średnia inflacja w UE przekroczyła 10 proc. W których krajach jest najwyższa?

Inflacja w strefie euro wzrosła w sierpniu do 9,1 proc., a w całej Unii Europejskiej do 10,1 proc. rok do roku. Powodem dalszego wzrostu cen są głównie rosnące ceny energii, żywności i usług.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Rok temu w sierpniu inflacja w strefie euro wynosiła jeszcze 3 proc. Dzisiaj jest to 9,1 proc. (w lipcu było to 8,9 proc.).

Ceny rosną w całej Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik inflacji wzrósł w sierpniu do 10,1 proc. z 9,8 proc. w lipcu. O tej porze rok temu inflacja w UE wynosiła 3,2 proc. - podał w piątek Eurostat, urząd statystyczny UE.

Największy wkład we wzrost inflacji w strefie mają ceny energii (odpowiadają za 3,95 pkt proc.), ceny żywności (2,25 pkt proc.) i usługi (1,62 pkt proc.).

Reklama

Gdzie jest najwyższa inflacja w UE?

Z danych Eurostatu, który publikuje wskaźnik inflacji - tzw. HICP - wynika że najwyższa dynamika cen jest w Estonii (25,2 proc.), w Łotwie (21,4) i na Litwie (21,1). Na Węgrzech to 18,6 proc., a w Czechach - 17,1 proc.

HICP dla Polski to 14,8 proc. w sierpniu. W lipcu było to jeszcze 14,2 proc.

Po drugiej stronie są Francja (6,6 proc.), Malta (7,0 proc.) i Finlandia 7,9 proc.

HICP, czyli zharmonizowany wskaźnik cen

Eurostat publikuje dane o inflacji, tzw. HICP. To zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI (które podają krajowe urzędy statystyczne) tylko z wydatków budżetów domowych.

Dlatego dane ogłaszane przez Eurostat najczęściej różnią się od tych podawanych przez krajowe urzędy statystyczne, które stosują odmienną metodologię.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Eurostat | Unia Europesjka | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »