Stambulskie Centrum Finansowe. Erdogan ma wobec niego duże oczekiwania

W największej metropolii Turcji Stambule otworzono w poniedziałek dzielnicę biznesową - Stambulskie Centrum Finansowe - która zdaniem obecnego na ceremonii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana ma stać się "mostem łączącym rynki finansowe Wschodu i Zachodu" - poinformował dziennik "Daily Sabah".

- Wierzymy, że Stambuł, który służył w historii jako geograficzny i handlowy most łączący Wschód i Zachód, ma dziś potencjał do utworzenia tych samych więzi pomiędzy rynkami finansowymi - zaznaczył Erdogan. Dodał, że celem projektu jest ułatwienie przepływu międzynarodowego kapitału i zwiększenie atrakcyjności Stambułu w oczach zagranicznych inwestorów. 

Na obszarze Centrum swoje siedziby będą mieć m.in. Bank Centralny Republiki Tureckiej (CBRT), giełda papierów wartościowych Borsa Istanbul (BIST) oraz Urząd Regulacji i Nadzoru Bankowego (BDDK). Na jego teren relokowały się również tureckie banki państwowe: Ziraat Bank, Halkbank czy VakifBank. 

Reklama

W ramach wartej 3,3 mld dol. inwestycji wybudowano 1,3 mln metrów kwadratowych przestrzeni biurowej, mieszczącej się w 21 biurowcach, centrum handlowe, centrum konferencyjne o pojemności ponad 2 tys. miejsc, pięciogwiazdkowy hotel oraz parking dla ponad 26 tys. samochodów. 

Turcja z najwyższą inflacją w Europie

Choć początek 2023 r. wskazuje na znaczący spadek inflacji w Turcji, tak takich odczytów próżno szukać w innych państwach europejskich. Tamtejszy urząd zaraportował, że inflacja konsumencka w marcu wyniosła 50,5 proc. w relacji rocznej, co dało najniższy w tym kraju wynik od stycznia 2022 r.  

Wcześniej wskaźniki w 2023 r. pokazywały na wzrost cen towarów i usług w relacji rocznej na poziomach: 57,7 proc. w styczniu oraz 55,2 proc. w lutym. Dotychczasowy szczyt inflacyjny w Turcji odnotowany został w październiku 2022 r. - wówczas 85,5 proc. liczone rok do roku. Podobny wynik utrzymał się w listopadzie - 84,4 proc. rdr, natomiast w grudniu widoczny był pierwszy spadek - 64,3 proc.  

Spadek odnotowany na początku bieżącego roku może wynikać po części z wysokich odczytów z analogicznych miesiącach w 2022 r. Na początku ubiegłego roku w Turcji urząd raportował inflację CPI o kilkadziesiąt procent wyższą niż w 2021 r., wahającą się od 48,7 proc. w styczniu do 61,14 proc. w marcu. 

Oprac. AB/PAP 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »