Stara Olejarnia w Szczecinie zamieni się w luksusowy hotel. "Można przy przebudowie poszaleć"

Stara Olejarnia w Szczecinie zmieni się nie do poznania - zrujnowany budynek położony na północy miasta ma zostać przebudowany na luksusowy hotel. Transformacją zajmie się Grupa Arche. Deweloper kupił niedawno budynek od miasta za 500 tys. zł - z 99-proc. bonifikatą. Wszystko za sprawą wysokiego stopnia zniszczenia.

Grupa Arche znana jest w całej Polsce z renowacji zrujnowanych zabytkowych budynków, w których później są uruchamiane hotele. Jak podaje portal wszczecinie.pl apartamenty w hotelach należących do dewelopera są sprzedawane inwestorom, którzy potem czerpią zyski z działalności całego obiektu. 

Do Grupy Arche należy 18 hoteli. Wśród nich są m.in. hotele historyczne: hotel Tobaco w Łodzi, koszary w Górze Kalwarii, fabryka samolotów w Mielnie, a także pałac i folwark w Łochowie, zamek biskupi w Janowie Podlaskim, cukrownia w Żninie oraz dwór Uphagena w Gdańsku, które również przeszły podobną modernizację.

Reklama

Stara olejarnia ze Szczecina zostanie przebudowana

Przebudowany teraz zostanie zrujnowany gmach Starej Olejarni na Golęcinie na północy Szczecina. Podczas spotkania zorganizowanego w tym mieście założyciel Grupy Arche Władysław Grochowski powiedział, że w jej miejscu powstanie luksusowy hotel.

W budynku zaaranżowanych zostanie około 200 pokoi oraz ponad 1000 metrów kwadratowych na sale konferencyjne i pomieszczenia usługowe.

Zapowiedziano także szereg lokali z usługami towarzyszącymi. - Budynek ma klimat, który nam pasuje. Czas zrobił swoje, nie ma części dachu i stropów, więc można przy przebudowie poszaleć. Z drugiej strony zachowało się bardzo dużo pierwotnej substancji, tego charakteru i historii. Obiekt powinien być bardzo klimatyczny - powiedział Grochowski, cytowany przez portal wszczecinie.pl. 

Deweloper przyznał jednak, że przebudowa olejarni zakupionej od miasta się opóźni i raczej nie wystartuje w tym roku. - Niektórzy myśleli, że rozpoczniemy w tym roku, ale niestety Szczecin musi poczekać w kolejce. Jeśli tylko pozwolą warunki, to myślę, że wystartujemy wczesną wiosną przyszłego roku - powiedział Grochowski.

- Mamy wyjątkowo sprzyjającą sytuację, bo czujemy dobrą energię, która płynie od mieszkańców i władz Szczecina. Myślę, że będziemy mieli wspólną przyjemność realizowania tego projektu - dodał prezes podczas spotkania. 

Szczecińska olejarnia od lat niszczeje

Olejarnia przy ulicy Dębogórskiej 31 w Szczecinie powstała w 1837 r., jeszcze w czasie, kiedy Szczecin był niemieckim Stettinem. Początkowo była młynem przemysłowo-handlowym. Budynek dwukrotnie płonął, po czym trzecie życie zyskał jako olejarnia. 

Po wojnie gmach służył jeszcze jako fabryka szczotek i odlewnia metali kolorowych. Od dłuższego czasu obiekt jest nieużywany. W ubiegłym roku Stara Olejarnia została sprzedana - zabytkowy budynek kupiła Grupa Arche, która teraz zamierza go wyremontować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Szczecin | przebudowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »