Stopa bezrobocia w maju. Resort rodziny opublikował nowe dane

Stopa bezrobocia w Polsce w maju 2023 r. wyniosła 5,1 proc. - wynika ze wstępnych danych resortu rodziny. To dane zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg wskazała, iż to najniższa stopa bezrobocia, jaką w maju odnotowano od ponad 30 lat. W kwietniu odczyt kształtował się na poziomie 5,2 proc.

Jak poinformował resort rodziny, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w maju 2023 r. wyniosła 5,1 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa spadła o 0,1 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem kwietnia 2022 r. była niższa o 0,3 pkt. proc.

Najniższe bezrobocie w maju br. zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

Według wstępnych danych w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, czyli o 18,3 tys. (2,2 proc.) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca maja 2022 r. liczba bezrobotnych spadła z kolei o 46,6 tys. osób (5,5 proc.). 

Reklama

Bezrobocie w Polsce i Czechach najniższe w całej UE

Resort podkreślił, że według danych Eurostatu mamy najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia w Polsce i w Czechach w kwietniu br. wyniosła 2,7 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie euro. 

- To ogromny, historyczny sukces, który świadczy o sile polskiej gospodarki - wskazała minister rodziny Marlena Maląg. 

W poprzednim miesiącu odczyt dla Polski pokazał taką samą wartość, z kolei u naszych południowych sąsiadów bezrobocie od lutego rośnie - w kwietniu o 0,1 pkt. proc. Zgodnie z danymi Eurostatu liczba pracujących w Polsce przekroczyła w pierwszym kwartale rekordowe 17 mln. Z kolei bezrobocie wśród młodych wyniosło 10,3 proc. w kwietniu wobec 10,5 proc. w marcu.  

Według metodologii krajowej, z której korzysta GUS, w Polsce stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,2 proc. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopa bezrobocia | MRiPS | bezrobocie w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »