Stopa inflacji za kwiecień 4,2-4,5 proc.

Banki zachodnie nie są zgodne w swych prognozach inflacji w Polsce za kwiecień. Spadek przewiduje tylko jeden z nich, a górny próg oczekiwań sięga 4,5 proc. rdr wobec 4,3 proc. rdr w marcu i 3,6 proc. rdr w lutym. Dane o inflacji w Polsce GUS ogłosi w piątek.

Banki zachodnie nie są zgodne w swych prognozach inflacji w Polsce za kwiecień. Spadek przewiduje tylko jeden z nich, a górny próg oczekiwań sięga 4,5 proc. rdr wobec 4,3 proc. rdr w marcu i 3,6 proc. rdr w lutym. Dane o inflacji w Polsce GUS ogłosi w piątek.

Niewielki spadek inflacji, do 4,2 proc. rok do roku, przewiduje Barclays Capital, co jego zdaniem może nastąpić dzięki przejściowemu wyhamowaniu wzrostu cen żywności (m.in. cukru po dużych podwyżkach w marcu).

Ustabilizowania się inflacji na poziomie 4,3 proc. spodziewa się BNP Paribas. W II kwartale stopa inflacji sięgnie szczytowego punktu 4,5 proc. rok do roku, zaś motorem inflacyjnego przyspieszenia są nie tylko żywność i paliwa, ale także zjawiska po stronie inflacji bazowej - tłumaczą analitycy w komentarzu ze środy.

Stopa inflacji towarów i usług konsumpcyjnych - ich zdaniem - wyniesie średnio 4,5 proc. w II kwartale i utrzyma się powyżej celu 2,5 proc. rok do roku co najmniej do początku 2012 r. Może to być źródłem odgórnego ryzyka dla oczekiwań inflacyjnych i wywołać wtórne efekty inflacyjne w 2012 r.

Reklama

Analitycy BNP Paribas przewidują dwie podwyżki podstawowych stóp procentowych do końca br. i dwie w 2012 r., o 25 punktów bazowych każda.

JP Morgan zakłada stopę inflacji za kwiecień na poziomie 4,5 proc. rok do roku, wskazując na rosnącą tendencję cenową w odniesieniu do żywności oraz dużą aktywność gospodarki w kwietniu.

Oczekiwania inflacyjne według banku są nadal o ok. 0,4 pkt proc. powyżej faktycznej stopy inflacji, a w najbliższych miesiącach wzrosną jeszcze bardziej.

Stopę inflacji na poziomie 4,5 proc. rok do roku za kwiecień przewiduje także Bank of America Merrill Lynch, spodziewając się, że rosnący trend utoruje drogę kolejnej zwyżce podstawowych stóp procentowych w czerwcu.

Również ING oczekuje 4,5 proc. Według ocen tego banku, żywność zdrożała w kwietniu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca, wobec 2,1 proc. w ujęciu miesięcznym w marcu. Wzrost cen paliw wyniósł 2,7 proc. miesiąc do miesiąca, zaś inflacji bazowej 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Stopa inflacji sięgnie 4,7-4,8 proc. rok do roku w maju, po czym zacznie się stabilizować na wysokim poziomie 4,5-4,6 proc. w ujęciu rocznym - przewiduje ING.

- - - - -

Piątkowska: Wskaźnik CPI w IV wyniósł 4,4 proc. vs 4,3 w III

- Inflacja w kwietniu wzrosła do 4,4 proc. z 4,3 proc. w marcu, za sprawa wysokich cen żywności i paliw, ale od wakacji wskaźnik CPI powinien lekko spadać - powiedziała Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Gospodarki.

- W kwietniu nadal oczekujemy wzrostu rocznego wskaźnika inflacji. Wcześniej oczekiwaliśmy 4,5 proc., teraz skorygowaliśmy lekko w dół do 4,4 proc. - powiedziała.

- Głównym motorem wzrostu pozostaną ceny żywności oraz ceny paliw, jednak naszym zdaniem nie rosły one w kwietniu już tak szybko jak w poprzednim miesiącu. W miesiącach wakacyjnych spodziewamy się obniżenia wskaźnika rocznego, co będzie miało związek z czynnikami sezonowymi, ale spodziewane przez nas obniżenie nie będzie duże, gdyż nadal pozostajemy pod wpływem wysokich cen ropy i żywności na światowych rynkach - dodała.

W maju MG spodziewa się stabilizacji inflacji.

- Jeśli chodzi o inflację w maju to można się spodziewać stabilizacji rocznego wskaźnika, ale trudno powiedzieć jak przełożą się przymrozki z początku maja na ceny produktów żywnościowych - powiedziała.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | kwiecień | proca | stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »