Stopy procentowe: Czeka nas kolejna duża podwyżka?

Członek RPP Cezary Kochalski nie wykluczył w środowej rozmowie z "Parkietem" kolejnej podwyżki stóp procentowych o 100 pb. Jego zdaniem rynek pracy jest rozgrzany, a agresja na Ukrainę może mieć większy wpływ na inflację, niż początkowo zakładano.

Zapytany o to, czy kolejne tak duże podwyżki stóp, jak w kwietniu, czyli 100 pb., są prawdopodobne, Kochalski powiedział: - Nie będę niczego zapowiadał ani wykluczał. Jak już wspomniałem, widzę przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, także i dlatego, że koniunktura w polskiej gospodarce jest dobra, a przemysł nadal rośnie w szybkim tempie. Ale wskazana jest także pewna ostrożność, gdyż nie możemy przewidzieć, jak w dłuższym okresie zareagują gospodarki na wojnę w Ukrainie.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego docelowego poziomu stóp, Kochalski stwierdził, że nie wyznaczył go sobie.

Reklama

W ocenie ekonomisty cykl zaostrzania polityki pieniężnej powinien się skończyć, gdy powstanie przekonanie, że inflacja w średnim okresie powróci do celu.

- Spowolnienie gospodarcze, przy prognozowanej inflacji wciąż daleko od celu NBP, nie byłoby dla mnie wystarczającym argumentem, aby przerwać cykl - dodał.

Odnośnie sytuacji na rynku pracy Kochalski zwrócił uwagę na wzrost zatrudnienia, relatywnie niską stopę bezrobocia na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej, występujące w wielu przedsiębiorstwach wakaty oraz rosnące w tempie kilkunastoprocentowym wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

- Generalnie rynek pracy jest rozgrzany i nawet w przypadku pewnego 'schłodzenia' za sprawą zacieśnienia polityki pieniężnej sytuacja pracowników pozostanie dobra - powiedział.

Według członka RPP kwietniowy, 11-proc. odczyt inflacji wskazuje jednak na ryzyko, że wpływ wojny na Ukrainie na dynamikę cen może być nieco wyższy niż wcześniej oczekiwano.

RPP podwyższyła w kwietniu stopy procentowe o 100 pb., w tym referencyjną do 4,50 proc. Była to największa skala podwyżki od ponad 20 lat, a sam poziom stóp jest najwyższy od listopada 2012 r.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 5 maja. 

Pracownicy Apple wracają do biura i nie są z tego zadowoleni

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »