Stopy procentowe w Polsce: Będzie pauza w cyklu podwyżek?

Możliwa jest pauza w cyklu podwyżek stóp procentowych - powiedział portalowi WNP członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że ważne jest to, co się stanie z tarczą antyinflacyjną oraz cenami prądu i gazu dla gospodarstw domowych.

- Po pierwsze wycofano się z narracji, że mamy już koniec podwyżek, to było mówione w lipcu. Tego już teraz we wrześniu nie ma. Prezes Glapiński mówił raczej o jakiejś pauzie. Ja uważam, że tak będzie, że będziemy mieć jakąś przerwę. Bardzo ważne jest, co się stanie z tarczą antyinflacyjną, z cenami prądu i gazu dla gospodarstw domowych, o czym dowiemy się w styczniu przyszłego roku, a są to bardzo ważne dwa elementy - powiedział Kotecki, cytowany przez WNP.

Inflacja stała się uporczywa

Członek RPP obawia się, że inflacja w Polsce stała się uporczywa, a w oczekiwaniach ludzi w coraz większym stopniu CPI jest stałym elementem.

Reklama

- Firmy w swoich negocjacjach handlowych wpisują do kontraktów bardzo często klauzule indeksacyjne. (...) Ceny cały czas nie napotykają na barierę popytową. Popyt mimo spowolnienia cały czas trzyma się dobrze. W związku z tym następuje przerzucanie kosztów na ceny dla innych odbiorców, w tym dla konsumentów i tak inflacja się napędza - dodał.

Kotecki ocenia, że rynek pracy jest bardzo ciasny, więc nie ma miejsca na ograniczenie wynagrodzeń, bo nie ma pracowników.

- To jest taka trochę samonakręcająca się spirala. Do tego dochodzi duży impuls fiskalny, który nas czeka w przyszłym roku, to znaczy 20-procentowa podwyżka płacy minimalnej. Wszystko razem składa się na to, że nie ma powodów do tego, żeby inflacja miała zacząć spadać - dodaje.

Niespójny przekaz

Według Koteckiego, przekaz, który płynie od innych członków RPP jest niespójny.

- Oni uważają, przynajmniej oficjalnie, że recesji nie będzie, ale z drugiej strony uważają, że inflacja będzie bardzo szybko spadała. Czyli albo oni muszą wierzyć w recesję, tylko nie chcą o niej mówić - być może tak jest, wtedy to ma jakiś sens. Albo, tak jak powiedziałem, są niespójni w ocenie dezinflacji - ocenia.

Inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc. Cel inflacyjny NBP to 2,5 proc., +/- 1 pkt. proc.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 5 października.

4 z obecnych 8 członków RPP (A. Glapiński, H. Wnorowski, C. Kochalski, I. Dąbrowski) nie wykluczyło w ostatnim czasie, że RPP zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych we wrześniu lub zakończy go w październiku podwyżką o 25 pb.

Prezes NBP Adam Glapiński nie wykluczył na ostatniej konferencji prasowej możliwości obniżek stóp proc. w połowie lub w IV kw. 2023 r. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »