Stopy procentowe w Szwajcarii a sprawa polska

6-miesięczny LIBOR dla franka szwajcarskiego wzrósł w ostatnich 3 miesiącach o 60 proc. - z 0,3 proc. do 0,47 proc. Co z tego? A to, że kredyty mieszkaniowe, których oprocentowanie oparte jest o tę stawkę są teraz droższe o prawie 0,2 pkt proc. To sporo.

6-miesięczny LIBOR dla franka szwajcarskiego wzrósł w ostatnich 3 miesiącach o 60 proc. - z 0,3 proc. do 0,47 proc. Co z tego? A to, że kredyty mieszkaniowe, których oprocentowanie oparte jest o tę stawkę są teraz droższe o prawie 0,2 pkt proc. To sporo.

Oprocentowanie depozytów międzybankowych w przypadku szwajcarskiej waluty w ogóle wygląda "dziwnie". Stopy krótkoterminowe (do 3 miesięcy) nadal są niskie. Utrzymują się na poziomie 0,2-0,3 proc. Później zaczynają się schody. LIBOR 6M - jak wspomnieliśmy - sięga 0,47 proc., a LIBOR roczny (na szczęście nie wykorzystywany przez banki w przypadku kredytów mieszkaniowych) aż 0,82 proc.! Jeszcze 3 miesiące temu stopy 3- i 6-miesięczna były praktycznie takie same (0,3 proc.), a roczna wynosiła 0,45 proc.

Dlaczego oprocentowanie dłuższych depozytów w CHF tak drastycznie podskoczyło?

Reklama

Przemysław Magda z Citibanku podejrzewa, że winne są oczekiwania wzrostu stóp procentowych. - Oczekuje się wzrostu stóp na całym świecie, głównie w USA, gdzie są one na poziomie najniższym od wielu lat. Szwajcaria dostosowuje swoją politykę monetarną do sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania wzrostu stóp w USA przekładają się na prognozy dla Szwajcarii - mówi ekonomista.

Czy jednak stopy w Szwajcarii naprawdę mogą wzrosnąć?

Szwajcarski Bank Centralny na razie tego nie zakłada. Mimo sygnałów ożywienia w Kraju Serów i Zegarków bank nadal chce prowadzić ekspansywną politykę monetarną, czyli utrzymywać niskie stopy procentowe. Szwajcarii nie "grozi" w najbliższym czasie szybki wzrost gospodarczy i inflacja - dwaj najwięksi wrogowie niskich stóp. W tym roku prognozowany wzrost cen to 0,4 proc. Wzrost gospodarczy ma wynieść od 1,5 do 2 proc.

Kto zarabia na silnych oczekiwaniach co do wzrostu stóp w Szwajcarii?

Osoby, które zaciągnęły lub zaciągają kredyty oprocentowane w oparciu o LIBOR 1-miesięczny (m.in. w PKO BP) lub 3-miesięczny (m.in. w GE Banku Mieszkaniowym). "Tracą" klienci banków korzystających z 6-miesięcznego LIBOR-u (BPH PBK, Millennium).

Miejmy nadzieję, że Szwajcarzy będą baczniej obserwować swoją własną gospodarkę niż ruchy stóp procentowych na świecie. Jeśli tak, stopy (te krótkie) powinny pozostać niskie przez najbliższe 2-3 lata.

Warto dodać, że koszt kredytu w CHF zależy przede wszystkim od marży banku - jeśli będzie zbyt wysoka konkurencyjności oferty nie uratuje nawet niski LIBOR. Pamiętajmy ponadto, że oprocentowanie kredytów nie zmienia się z dnia na dzień, lecz dostosowuje się do poziomu rynkowych stóp procentowych raz na miesiąc, kwartał czy półrocze (zależnie od tego jaką stopa bazowa jest wykorzystywana).

Zobacz aktualne oprocentowanie LIBOR

Maciej Kossowski

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | oprocentowanie | kredyt | kredyty mieszkaniowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »