Reklama

Stopy w NBP bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jest to decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Eksperci prognozowali, że wysokość stóp się nie zmieni, bo choć wysoka inflacja może skłaniać do ich podwyżki, to jednak wzrost gospodarczy jeszcze nie jest tak silny, aby Rada zdecydowała się na podniesienie stóp. Po dzisiejszej decyzji podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na poziomie 4 i pół procent.

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami. Wszystkich 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów spodziewało się utrzymania stóp procentowych w kwietniu na niezmienionym poziomie. Ankietowani ekonomiści zgodnie oczekują, że do lipca włącznie RPP nie zmieni obecnego poziomu stóp procentowych. Na sierpień posiedzenie decyzyjne RPP nie jest zaplanowane. Co do dalszych ruchów Rady ekonomiści są podzieleni.

Reklama

Poluzowania polityki monetarnej w Polsce w tym roku oczekuje łącznie 14 z 23 ekonomistów. 9 ekonomistów uważa, że RPP przez cały ten rok utrzyma stopy na obecnym poziomie. Tego, że Rada obniży stopy proc. dwukrotnie, po 25 pb, tym samym na koniec 2012 roku referencyjna stopa NBP wyniesie 4,00 proc., oczekuje 7 ekonomistów. Także 7 ekonomistów oczekuje w tym roku jednej obniżki stóp o 25 pb.

W ubiegłym roku RPP czterokrotnie podnosiła stopy procentowe: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb. Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc. RPP poda uzasadnienie o godz. 16.00.

OPINIE

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że wniosek za podwyżką mógł być głosowany w reakcji na wysoką inflację, jednak jej zdaniem większość członków RPP będzie chciała się przekonać, jakie było tempo wzrostu cen w marcu.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk

Paweł Cymcyk uważa ze RPP będzie bardzo ostrożna, ewentualna obniżka stóp spowodowałaby wzrost inflacji, a ich podwyżka zahamowałaby gospodarkę. Ekspert uważa, że stopy pozostaną bez zmian jeszcze przez kilka miesięcy.

Ważne

Polską gospodarkę czeka stopniowe spowolnienie gospodarcze i obniżenie inflacji - wynika z marcowej projekcji inflacji i PKB. Raport przygotowany przez ekspertów Narodowego Banku Polskiego członkowie Rady Polityki Pieniężnej otrzymali wcześniej i między innymi na jego zdecydowali o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie.

Prezes NBP i przewodniczący Rady Marek Belka wcześniej deklarował iż,na razie ceny rosną dość szybko, głównie za sprawą czynników leżących poza polską gospodarką, jak wysokie ceny surowców, w tym ropy, a także niepewności spowodowanej kryzysem zadłużeniowym w części strefy euro. Dlatego prezes NBP przyznał, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych jest wciąż większe, niż ich obniżenia.

Inflacja oczekiwana wyniosła w marcu 4,2 proc.

Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w marcu 4,2 proc., wobec 5,0 proc. w lutym - podał wcześniej Narodowy Bank Polski .Inflacja roczna bieżąca, czyli wskaźnik CPI rdr sprzed dwóch miesięcy, który był dostępny ankietowanym w momencie przeprowadzania wywiadu ankietowego, wynosiła 4,1 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »