Strata AIB doszła do około 2 mld euro
Największa irlandzka grupa bankowa, AIB (Allied Irish Banks) w pierwszym półroczu 2010 r. miała największą w historii stratę przed opodatkowaniem, wynoszącą ponad 2 mld euro - dwa razy większą niż w analogicznym okresie przed rokiem - donosi w środę telewizja RTE.
Na operacjach w Irlandii AIB stracił 2,3 mld euro. Jego brytyjskie operacje miały stratę w wysokości 55 mln funtów, zaś polskie 560 mln zł zysku.
AIB jest właścicielem ponad 70 proc. udziałów banku BZ WBK w Polsce, które zamierza sprzedać, by zgromadzić kapitał na dokapitalizowanie się. Przychód ze sprzedaży oceniany jest na ok. 2 mld euro. Obok polskich aktywów, Irlandczycy sprzedają także swoje aktywa w Wielkiej Brytanii i USA.
Ogółem bank potrzebuje 7,4 mld euro, by spełnić nowe wymogi regulatora rynku odnoszące się do rezerwy kapitałowej. Jednak z okazji ogłoszenia wyników AIB nie ujawnił żadnych nowych szczegółów w tej sprawie.
Obok sprzedaży zagranicznych aktywów, AIB zabiega o dokapitalizowanie za pośrednictwem rynku, by uniknąć potrzeby ponownego zwracania się o pomoc do rządu lub przynajmniej maksymalnie ją zmniejszyć. Przedstawiciele banku rozmawiali też z innymi europejskimi bankami w sprawie inwestycji w AIB.
Będący w 18,6 proc. własnością irlandzkiego skarbu państwa bank ma obawy o ściągalność pożyczek na łączną sumę 42 mld euro, stanowiących ok. jedną trzecią portfela jego pożyczek. Zdaniem dyrektora banku Colma Doherty'ego, AIB w ślad za innymi bankami podniesie oprocentowanie kredytów hipotecznych, ponieważ obecnie jest na nich stratny.
Zgodnie z rządowym planem ubezpieczenia banków od złych aktywów i skupywania ich, AIB może przekazać nierentowne pożyczki do funduszu NAMA (National Asset Management Agency).
Według RTE z chwilą, gdy Komisja Europejska zaakceptuje jego plan restrukturyzacji, AIB ogłosi plan reorganizacji, obejmujący grupowe zwolnienia, spowodowane wycofaniem się banku z niektórych operacji.
Doherty spodziewa się, że szczegóły w sprawie sprzedaży aktywów będzie mógł ogłosić we wrześniu, a także tego, że Komisja zaakceptuje plan restrukturyzacji przed końcem III kwartału br.