Strategia Lizbońska: sześciu maruderów!
Sześć dużych państw członkowskich gorzej niż małe kraje Unii realizuje unijną Strategię Lizbońską, której celem poprawa europejskiej gospodarki i konkurencyjności - wynika z opublikowanego w Brukseli raportu.
Raport przygotowany przez ekonomiczny instytut BRUEGEL podkreśla, że sześć dużych państw UE: Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Polska i Wielka Brytania są opóźnione, jeżeli chodzi o realizację Strategii Lizbońskiej, w stosunku do małych państw UE.
Zaprezentowany na wtorkowym posiedzeniu unijnych ministrów finansów dokument pokazuje też, że od ostatniego rozszerzenia UE, to nowe kraje radzą sobie lepiej od starych.
"Ogólnie mówiąc, poziom wdrażania strategii przez kraje członkowskie nie jest imponujący - ocenili dyrektor BRUEGEL, Jean Pisani-Ferry i autor raportu Andre Sapir. Uważają jednak, że cele Strategii Lizbońskiej pozostają aktualne i należy jej dać "ostatnią szansę" wprowadzenia w życie przez 25 państw UE.
Przyjęta w 2000 roku w Lizbonie strategia zakładała szczytny cel uczynienia z unijnej gospodarki najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie do 2010 roku. Jednak już na półmetku okazało się, że kraje członkowskie nie realizują zamierzeń strategii i na szczycie europejskim 23-24 marca przywódcy unijni kolejny raz spróbują ją "ożywić".