Straż miejska przeprowadzi rewizję osobistą
Straż gminna uzyska prawo dokonywania przeszukań osób oraz bagaży. Będzie także mogła zatrzymywać nieletnich i doprowadzać ich na policję.
Rada Ministrów zajęła się wczoraj nowelizacją ustawy o strażach gminnych oraz ustawy o Policji (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 779), która zwiększa uprawnienia strażników gminnych i miejskich. Jeżeli przepisy wejdą w życie, będą mogli dokonywać przeszukań osobistych oraz zatrzymania nieletnich.
Przeszukanie nieletnich
W nowelizacji znalazł się przepis, na mocy którego straż gminna będzie mogła dokonywać kontroli osobistej oraz przeglądać przedmioty i bagaże osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Z takiej propozycji cieszą się strażnicy.
- Dziś, jeżeli na ulicy leży pijana osoba, to wzywana jest straż miejska. Następnie straż musi zawiadomić pogotowie, by sprawdzono, czy można taką osobę zabrać do izby wytrzeźwień. Później trzeba skontrolować dane osobowe, więc musi przyjechać policja. Dopiero na końcu procedury podjeżdża inny samochód straży, którym pijany jest przewożony do izby wytrzeźwień - tłumaczy Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzecznik komendanta Straży Miejskiej w Warszawie.
Zmiana w ustawie usprawni wykonywanie naszych obowiązków, dodaje.
Zatrzymania nieletnich
Strażnicy miejscy uzyskają prawo zatrzymywania nieletnich i niezwłocznego doprowadzania ich do najbliższej jednostki Policji. Będą mogli to robić, jeżeli zajdzie uzasadnione podejrzenie, że nieletni popełnił czyn karalny i zachodzi obawa, że ukryje się lub będzie próbował zatrzeć ślady przestępstwa.
Projekt przewiduje też przyznanie strażnikom dwóch dodatkowych środków przymusu bezpośredniego - koni służbowych i ręcznych miotaczy gazu.
- Co prawda, obecnie nie ma potrzeby, by z tych wszystkich możliwości korzystać, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości pojawi się taka konieczność - podsumowuje Agnieszka Dębińska-Kubicka.
Małgorzata Kryszkiewicz