Sukces polskiego miasta. Ma najlepszy jarmark świąteczny w Europie
Pragnący odwiedzić najpiękniejszy w Europie jarmark bożonarodzeniowy nie muszą wyjeżdżać za granicę. W rankingu na świąteczne jarmarki pierwsze miejsce zajął Gdańsk. Od 15 lat autorem badania jest European Best Destinations - działająca w Brukseli organizacja promująca turystykę i kulturę w europejskich miastach i regionach. Jarmark w Gdańsku został wybrany spośród 6494 w całej Europie.
Najlepszy jarmark wybierali internauci. Mieli do wyboru 6494 jarmarki. W sumie oddali na nie 753 tysiące głosów. Najwięcej, ponad 92 tysiące, otrzymał jarmark w Gdańsku. Do głosowania na niego zachęcał m.in. Jakobe Mansztajn - gdańszczanin, ale też influencer, bloger i poeta, którego w sieciach społecznościowych śledzi półtora miliona osób. Przed rokiem, w tym samym rankingu, miasto zajęło drugie miejsce w Europie.
Do odwiedzenia świątecznego jarmarku zachęcały też niedawno brytyjskie media. “To zachwycające miasto portowe na polskim wybrzeżu Bałtyku oferujące jeden z najbardziej magicznych, a jednocześnie niedrogich jarmarków bożonarodzeniowych w Europie” - informował w październiku jeden z portali. Dodawał, że bilet lotniczy do Gdańska można kupić już za 29 funtów od osoby (150 zł). “Możesz złapać loty bezpośrednio z Londynu, Leeds, Liverpoolu, Bristolu, Aberdeen, Manchesteru, Belfastu i Edynburga” - czytamy na portalu.
Najpiękniejszy jarmark już trwa. Rozpoczął się 22 listopada i można go odwiedzać do 23 grudnia. Stoiska rozstawione są wokół Targu Węglowego i Bramy Wyżynnej. Na gości czeka m.in. rękodzieło. Część oferowanych wyrobów, np. ręcznie malowane ozdoby świąteczne, przygotowano z myślą o jarmarku. Całość uzupełniają rozciągnięte nad ulicami bajkowe, bożonarodzeniowe iluminacje.
Sprzedaży towarzyszą wydarzenia - spektakle i animacje teatralne. W środy, podczas świątecznego karaoke, można śpiewać polskie i zagraniczne przeboje świąteczne. Czwartki to dni dla całej rodziny. Atrakcje przygotowano z myślą o rodzicach i dzieciach. W piątki organizatorzy zapraszają na tańce i animacje, a w weekendy organizowane są dni tematyczne, jak np. Dzień z Caritas.
Impreza w sercu gdańskiego głównego miasta jest od dawna doceniana również za gastronomię. Dla gości przygotowano typowe jedzenie z Polski - bigos, grzańce czy pieczone kiełbaski. Można też spróbować przekąsek z całej Europy, np. węgierskich langoszy, niemieckich bratwurstów i hiszpańskich churros. Również potraw z Litwy, Turcji czy Gruzji.
W tym roku, po raz pierwszy, na jarmarku w Gdańsku postawiono 5-metrową bramę w kształcie świecznika adwentowego. Codziennie od 1 do 23 grudnia, o godzinie 18, otwierane będzie jedno okno Bramy Adwentowej i wyjmowany świąteczny prezent.
Europejskie jarmarki bożonarodzeniowe są wydarzeniami, które co roku przyciągają miliony turystów spragnionych świątecznej atmosfery. Dla organizatorów jest to doskonały sposób na promowanie lokalnego rzemiosła i przysmaków.