System Informacji Finansowej coraz bliżej. Komisja przeciwna uchwale Senatu

Sejmowa komisja finansów negatywnie zaopiniowała w środę uchwałę Senatu odrzucającą ustawę, która zakłada utworzenie systemu informacji o rachunkach m.in. bankowych. Jej przepisy mają zapobiegać wykorzystywaniu systemu finansowego np. do prania pieniędzy.

Członkowie komisji finansów przeciw przyjęciu senackiej ustawy

Dziś Komisja Finansów Publicznych rozpatrywała uchwałę Senatu, który w połowie grudnia odrzucił ustawę o Systemie Informacji Finansowej, zakładającą stworzenie systemu informacji o rachunkach m.in. bankowych.

Członkowie komisji finansów opowiedzieli się podczas środowych obrad przeciw przyjęciu senackiej uchwały, odrzucającej ustawę, którą 1 grudnia przyjął Sejm.

Jak powiedziała podczas środowego posiedzenia komisji Krystyna Skowrońska (KO), wskutek zmian wszystkie instytucje będą miały dostęp do informacji finansowej. - Po stronie całej opozycji była wątpliwość dostępu kręgu podmiotów, niezgodności z konstytucją i realizowania w interesie dobra obywateli wszystkich informacji, które będą przekazywane - wskazywała Skowrońska, tłumacząc grudniową decyzję Senatu.

Reklama

Wiceminister finansów Artur Soboń stwierdził, że ustawa "realizuje w pełni zapisy dyrektyw" UE. - Ani na jotę nie wykracza poza dyrektywy, ani na jotę nie jest inna, jeśli idzie o zakres dostępu do systemu informacji finansowej od innych państw europejskich, które taką dyrektywę wdrażają i w żadnym razie w systemie nie będą gromadzone informacje o środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunkach - zapewnił.

System oparty o dyrektywę UE

Nowe przepisy mają wdrożyć unijną dyrektywę ws. zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Zakładają utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF) służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o rachunkach zarówno działających, jak i zamkniętych. Chodzi o rachunki bankowe, rachunki w SKOK-ach, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych i rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi. Ponadto SInF ma objąć umowy o udostępnieniu skrytek sejfowych.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu informacje z SInF będą wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, właściwych służb - policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Obecnie podobne funkcje spełnia system OGNIVO, działający przy KIR, jednak nowy system ma być bardziej wydolny i optymalny. Dane o rachunkach mają być przekazywane za pośrednictwem systemu STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej).

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »