​Szczecin i Poznań z najniższym bezrobociem wśród młodych w UE. Ale nie wszędzie w Polsce jest kolorowo

Gdańsk, Poznań, Szczecin i Warszawa to miasta w Polsce, w których o pracę dla najmłodszych pracowników wyjątkowo łatwo - wynika z danych Eurostatu. Unijny urząd statystyczny przeanalizował, jak wygląda bezrobocie wśród młodych osób w całej Unii. Bezrobocie wśród młodych w kilku polskich miejscowościach jest jednym z najniższych w zestawieniu.

Poziom bezrobocia wśród najmłodszej grupy pracowników w Unii Europejskiej (od 15. do 24. roku życia) wyniósł w 2021 roku 16,6 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

To zdecydowanie wyższy wynik niż wskaźnik bezrobocia wśród wszystkich pracowników. W 2021 roku wyniósł on w całej Unii Europejskiej wyniósł 7 proc. 

Z danych Eurostatu można wnioskować więc, że osobom zaczynającym karierę zawodową jest dużo trudniej znaleźć pracę niż starszym i bardziej doświadczony pracownikom.

Poziom bezrobocia w UE jest także znacząco wyższy od średniej wśród osób w wieku od 15 do 29 lat, a więc w grupie wiekowej obejmującej też osoby, które ukończyły już studia i zdobyły pierwsze doświadczenia zawodowe. Wśród tych mieszkańców UE poziom bezrobocia wyniósł w 2021 roku 13 proc. 

Reklama

Polska się wyróżnia

Problem braku pracy dla młodych osób szukających zatrudnienia nie wszędzie daje się mieszkańcom UE we znaki tak samo. Jak wynika z danych Eurostatu, w Unii są regiony, gdzie poziom bezrobocia wśród młodych jest niższy niż unijna średnia. 

Jednym z takich regionów jest województwo wielkopolskie. Analizując dane o bezrobociu wśród osób od 15. do 29. roku życia, Eurostat podał, że w Wielkopolsce wskaźnik ten wyniósł w 2021 roku 4 proc. 

Drugi najlepszy wynik w Polsce ma pod tym względem Warszawa i okoliczne miejscowości. W tym regionie bezrobocie wśród osób w wieku 15-29 lat wyniosło w 2021 roku 5,9 proc. 

Ale bezrobocie wśród młodych jest niższe niż średnio w UE w całej Polsce. W grupie wiekowej 15-24 lat wyniosło ono w 2021 roku 11,9 proc., zaś wśród osób od 15. do 29. roku życia 7,2 proc. W tej drugiej grupie jest więc bardzo zbliżone do ogólnego poziomu bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Dla porównania, w grudniu 2022 roku w całej populacji Polski bezrobocie wyniosło, zgodnie z wyliczeniami Eurostatu, 2,9 proc.

W metropolii młodszym jest łatwiej

Eurostat osobno przeanalizował też sytuację młodych ludzi na rynku pracy w największych ośrodkach miejskich Europy. W zestawieniu znalazło się 20 miejsc w Polsce uznanych za Eurostat za regiony metropolitalne.

Dwa z nich - Szczecin i Poznań - znalazły się na samym szczycie listy miast, gdzie w UE młodym o pracę w 2021 roku było najłatwiej. Stolica województwa zachodniopomorskiego odnotowała najlepszy wynik w całej Unii. Bezrobocie wśród najmłodszych osób (od 15 do 24 lat) wyniosło tam jedynie 2,5 procent. Tuż za Szczecinem znalazła się słowacka stolica Bratysława z wynikiem 2,6 procent. Trzeci najniższy wynik w zestawieniu (2,8 procent) miał Poznań. 

Niskie wyniki na tle UE zanotowały też Warszawa, Gdańsk i Kraków: w tych miastach bezrobotnych jest odpowiednio 5,5, 6,1 proc. i 6,5 proc. osób szukających pracy w wieku od 15 do 24 lat. 

Nie w całej Polsce jest kolorowo

Ogółem spośród uwzględnionych przez Eurostat ośrodków miejskich w Polsce, w 14 z nich poziom bezrobocia wśród młodych jest niższy niż unijna średnia. Ale są i takie miasta, które negatywnie wyróżniają się na tle UE. 

Najgorzej z wszystkich ośrodków metropolitalnych w Polsce jest w czwartym największym mieście kraju, czyli Łodzi. Tam zatrudnienia nie może znaleźć ponad jedna piąta (20,7 proc.) najmłodszych pracowników. Bezrobocie wśród najmłodszych jest więc tam ponad osiem razy wyższe niż w Szczecinie.

Niewiele lepiej niż w Łodzi jest w Lublinie (19,6 proc.) czy zespole metropolitalnym Bydgoszcz-Toruń (19,4 proc.). Gorzej od unijnej średniej wypadają też Kielce (z bezrobociem wśród młodych na poziomie 16,7 proc.), Rzeszów (16,8 proc.) i Tarnów (16,7 proc.).  

Wysokość poziomu bezrobocia w 2021 roku w grupie osób od 15 do 24 roku życia dla wszystkich uwzględnionych przez Eurostat polskich miast prezentujemy poniżej:

  • Szczecin - 2,5 proc.
  • Poznań - 2,8 proc.
  • Warszawa - 5,5 proc.
  • Gdańsk - 6,1 proc.
  • Kraków - 6,5 proc.
  • Białystok - 7,9 proc.
  • Olsztyn - 8,1 proc.
  • Opole - 9,5 proc.
  • Wrocław - 10 proc.
  • Radom - 13 proc.
  • Bielsko-Biała - 13,3 proc.
  • Katowice - 14,3 proc.
  • Częstochowa - 15,6 proc.
  • Kielce - 16,7 proc.
  • Tarnów - 16,7 proc.
  • Rzeszów - 16,8 proc.
  • Bydgoszcz-Toruń - 19,4 proc.
  • Lublin - 19,6 proc.
  • Łódź - 20,7 proc.

Jak jest w innych państwach UE?

Jeśli chodzi o brak pracy dla młodych ludzi, najtrudniejsza sytuacja w 2021 roku była na południu Europy. Jak podaje Eurostat, np. bezrobocie wśród liczących od 15 do 29 lat Greków wyniosło aż 28,4 proc. Podobnie było w Hiszpanii (27 proc.), a niewiele lepiej we Włoszech (22 proc.).

Najlepsza sytuacja jest z kolei w Czechach. Tam bezrobocie w grupie osób od 15 do 29 roku życia wynosi tylko 5,2 proc. U południowego sąsiada Polski bezrobocie jest zresztą najniższe w UE także w całej populacji. Według najnowszych danych Eurostatu, w grudniu 2022 roku było to 2,3 proc. 

Poza Czechami niskie bezrobocie wśród młodych odnotowano w 2021 roku też na Malcie (6,1 proc.) i w Niemczech (5,9 proc.). Czwarta była Polska, z wskaźnikiem bezrobocia na poziomie 7,2 proc. (w grupie osób w wieku 15-29 lat). 

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | młodzi ludzie | bezrobocie | UE | polskie miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »