Szczecin i Poznań z najniższym bezrobociem wśród młodych w UE. Ale nie wszędzie w Polsce jest kolorowo
Gdańsk, Poznań, Szczecin i Warszawa to miasta w Polsce, w których o pracę dla najmłodszych pracowników wyjątkowo łatwo - wynika z danych Eurostatu. Unijny urząd statystyczny przeanalizował, jak wygląda bezrobocie wśród młodych osób w całej Unii. Bezrobocie wśród młodych w kilku polskich miejscowościach jest jednym z najniższych w zestawieniu.
Poziom bezrobocia wśród najmłodszej grupy pracowników w Unii Europejskiej (od 15. do 24. roku życia) wyniósł w 2021 roku 16,6 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu.
To zdecydowanie wyższy wynik niż wskaźnik bezrobocia wśród wszystkich pracowników. W 2021 roku wyniósł on w całej Unii Europejskiej wyniósł 7 proc.
Z danych Eurostatu można wnioskować więc, że osobom zaczynającym karierę zawodową jest dużo trudniej znaleźć pracę niż starszym i bardziej doświadczony pracownikom.
Poziom bezrobocia w UE jest także znacząco wyższy od średniej wśród osób w wieku od 15 do 29 lat, a więc w grupie wiekowej obejmującej też osoby, które ukończyły już studia i zdobyły pierwsze doświadczenia zawodowe. Wśród tych mieszkańców UE poziom bezrobocia wyniósł w 2021 roku 13 proc.
Problem braku pracy dla młodych osób szukających zatrudnienia nie wszędzie daje się mieszkańcom UE we znaki tak samo. Jak wynika z danych Eurostatu, w Unii są regiony, gdzie poziom bezrobocia wśród młodych jest niższy niż unijna średnia.
Jednym z takich regionów jest województwo wielkopolskie. Analizując dane o bezrobociu wśród osób od 15. do 29. roku życia, Eurostat podał, że w Wielkopolsce wskaźnik ten wyniósł w 2021 roku 4 proc.