Reklama

Szkoła językowa English Academy z Torunia narusza zbiorowe interesy konsumentów

Szkoła językowa English Academy z Torunia narusza zbiorowe interesy konsumentów, zatrzymując wpłaconą przez ucznia opłatę przygotowawczą - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

We wzorcach umownych określających zasady odpłatności za naukę, UOKiK zakwestionował postanowienie, które z góry określało, że konsument nie ma prawa do zwrotu opłaty przygotowawczej bez względu na to, która strona umowy odstępuje od kontraktu. Opłata przygotowawcza to koszty pobierane przez przedsiębiorcę za m.in. przygotowanie i zawarcie kontraktu.

Jeżeli wypowiedzenie umowy nastąpiło z winy szkoły, zgodnie z prawem, uczeń powinien odzyskać wpłaconą opłatę przygotowawczą. Podobne klauzule znajdują się już w rejestrze postanowień niedozwolonych - czyli takich, które zostały uznane prawomocnym wyrokiem sądu za sprzeczne z prawem i żaden przedsiębiorca nie może ich stosować.

Reklama

Prezes UOKiK nakazała zaprzestanie stosowania zakwestionowanej praktyki. Szkoła ponadto musi wysłać pocztą wszystkim swoim klientom sentencję decyzji oraz przedstawić zgodne z prawem zmiany w umowach.

Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorca ma prawo do odwołania się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Delegatura UOKiK w Bydgoszczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »