Tak będzie rosła gospodarka i ceny w 2025 roku. Rząd podał ważne wskaźniki
Na czwartkowym (13 czerwca) posiedzeniu rząd zajął się założeniami makroekonomicznymi do projektu ustawy budżetowej na rok 2025. Po posiedzeniu kancelaria premiera podała, że Rada Ministrów przyjęła informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2025, przedłożoną w stosownych dokumentach przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
Następny wymagany procedurą krok to przesłanie przez rząd do Rady Dialogu Społecznego założeń do projektu ustawy budżetowej na 2025 r.
Rząd przewiduje, że wielkości makroekonomiczne kluczowe dla konstruowania budżetu ukształtują się w 2025 roku następująco:
- dynamika realna Produktu Krajowego Brutto - wzrost o 3,7 proc.;
- średnioroczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja konsumencka - wzrost o 4,1 proc.;
- dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej - wzrost o 7,1 proc.;
- dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw - wzrost o 7,3 proc.;
- przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej - ma wynieść 11 mln 216 tys. etatów;
- stopa bezrobocia rejestrowanego - na koniec przyszłego roku wyniesie 4,9 proc.;
- przeciętne zatrudnienie w państwowej sferze budżetowej - ma wynieść 602,7 tys. etatów.
Ważnym założeniem z punktu widzenia budżetu państwa jest również przyjęty przez rząd średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 roku - w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym. Oznacza to, że Rada Ministrów chce, aby wynagrodzenia oraz kwoty bazowe w 2025 roku w przypadku urzędników i funkcjonariuszy służb mundurowych zostały zwaloryzowane o 4,1 proc., czyli o prognozowaną średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych na 2025 rok.
Przypomnijmy - już w piątek 7 czerwca wiceminister finansów Jurand Drop powiedział, że - w jego ocenie - założenia makroekonomiczne do budżetu na 2025 r. będą bardzo podobne do tego, co zostało opublikowane w wieloletnim planie finansowym państwa.
- W ciągu ostatnich tygodni od opublikowania wieloletniego planu finansowego państwa nie pojawiły się jakieś nowe dane, które gruntownie zmieniałyby naszą sytuację i naszą wiedzę o tej sytuacji - zaznaczył wiceminister.
Wieloletni plan finansowy państwa zakłada, że w 2025 r. PKB Polski ma wzrosnąć o 3,7 proc., a średnioroczna inflacja ma wynieść 4,1 proc. Przyjęto w nim też, że stopa bezrobocia wg metodologii BAEL ma wynieść 2,7 proc., nominalny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma sięgnąć 4,4 proc. PKB, a dług sektora finansów publicznych ukształtuje się na poziomie 57,3 proc. PKB.