Tak rosły pensje Polaków w maju. GUS podał najnowsze dane

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w maju. Wzrost płac pozostaje mocny. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło w maju o 11,4 proc. po wzroście o 11,3 proc. rdr miesiąc wcześniej - do poziomu 7999,69 zł.

Miesiąc do miesiąca, wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw spadły o 3,3 proc.

Pensje w maju wzrosły rok do roku, ale w porównaniu z kwietniem spadły

Jak wyjaśnił GUS, spadek wynagrodzeń w maju o 3,3, proc. mdm wynikał m.in. z mniejszej skali dodatkowych wypłat, takich jak nagrody czy bonusy. "Spadek ten spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, m.in. nagród, w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii kwartalnych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - czytamy w opracowaniu GUS.

Reklama

W tym samym pakiecie danych GUS poinformował również, jak kształtowało się przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju. Spadło ono o 0,5 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm, do poziomu 6 487,7 tys. osób.

RPP patrzy na wzrost płac. Dla kredytobiorców nie ma dobrych wieści

"Wzrost płac w końcu nie zaskoczył rynku - w maju dynamika wynagrodzeń 11,4 proc. r/r wobec 11,3 proc. w poprzednim miesiącu. Jednakże to dalej są wysokie poziomy, za wysokie dla RPP na myślenie o obniżkach stóp. Bieżące momentum płac spada, ale bardzo opornie" - zauważyli ekonomiści Pekao we wpisie na platformie X.

Przypomnijmy, że polskie władze monetarne od dawna podkreślają "proinflacyjność" dynamiki wzrostu płac w Polsce i uzależniają otwarcie dyskusji o możliwości obniżek stóp m.in. także od kształtowania się wzrostu wynagrodzeń - szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Płace rosną szybko w całej polskiej gospodarce

Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wciąż cechuje się dwucyfrową dynamiką. Ale płace rosną szybko w całej gospodarce - po części wywołują ten wzrost znaczące podwyżki płacy minimalnej, po części inflacja przekładająca się na wyższe oczekiwania płacowe pracowników, a także niedobór pracowników. Nie bez znaczenie są też hojne podwyżki, jakie w tym roku wpłynęły na konto pracowników budżetówki i nauczycieli - rząd Donalda Tuska zrealizował przedwyborcze obietnice, w efekcie czego wynagrodzenia w tych grupach wzrosły odpowiednio o 20 proc. i 30 proc.

Takie wzrosty płac, choć pozytywnie odbierane przez pracowników, niepokoją ekonomistów, którzy wskazują, że Polska już przestała być krajem konkurującym o inwestycje zagraniczne za pomocą taniej siły roboczej. - Podwyżki płacy minimalnej są bardzo kosztowne dla nas pod względem konkurencyjności - mówiła na konferencji prasowej ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

Analitycy PKO BP spodziewają się, że z powodu podwyżek w budżetówce i wzrostu płacy minimalnej wynagrodzenia w całej gospodarce narodowej będą rosły w tym roku średnio o 13,6 proc., w tempie szybszym niż w sektorze przedsiębiorstw (11,4 proc.). Oczekują, że w przyszłym roku wzrost będzie już jednocyfrowy. 

Przypomnijmy - rząd Donalda Tuska zaproponował, by od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 4626 zł,  a minimalna stawka godzinowa - 30,20 zł. Od 1 lipca br. obie te wielkości będą wynosić odpowiednio 4300 zł i 28,10 zł. To oznacza, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7,6 proc., a stawka godzinowa - o 7 proc. Propozycja rządu będzie jeszcze dyskutowana na Radzie Dialogu Społecznego. Ostatecznie podwyżki mogą więc być inne, na pewno jednak nie niższe niż to, co już zaproponował rząd.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | maj | GUS | płaca minimalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »