Tandem Westinghouse i Bechtel wybuduje elektrownię jądrową na Pomorzu. Jest ważna umowa

Kolejny krok w procesie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W czwartek ​odbyła się uroczystość podpisania umowy, która określa główne zasady współpracy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEK) a konsorcjum Westinghouse oraz Bechtel.

- To ważny dzień dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich - mówiła podczas uroczystości Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Do projektu dołącza kolejny gigant energetyki. Jest to spółka Bechtel, która będzie pełniła rolę wykonawcy w projekcie. 

Firma Bechtel wybudowała kilkadziesiąt reaktorów jądrowych w USA i 150 na całym świecie.

Umowa określająca główne zasady współpracy między PEJ a konsorcjum Westinghouse i Bechtel została uroczyście podpisana w czwartek. Podpisanie szefowa resortu klimaty i środowiska zapowiadała jeszcze przed uroczystością.

Reklama

"Dzisiaj o godz. 13 wydarzy się bardzo ważny krok, który dodatkowo nam zaawansuje projekt" - mówiła w czwartek rano  w Programie 1 Polskiego Radia. Jak dodała, będzie to podpisanie wstępnej umowy właśnie z konsorcjum Westinghouse oraz Bechtel. "Chcemy już teraz, żeby dołączył wykonawca" - wskazywała minister.

W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział, poza minister Moskwą, ambasador USA Mark Brzezinski.

Mniejsze ryzyko opóźnień

Zdaniem Anny Moskwy jeżeli wykonawca jest obecny na wczesnym etapie prac przygotowawczych i inżynieryjnych, to potem obniża to ryzyko jakichkolwiek opóźnień i dodatkowych uzgodnień.

 

Projektowanie elektrowni na Pomorzu ma zająć dwa lata.

"I to jest przy każdej budowie znany wątek, ale przy tak dużym projekcie, przy tak wrażliwym na te elementy projektowania, jest to coś, co myślę, że pozwoli nam pozostać w harmonogramie i wyprodukować energię pierwszą w 2033 r. To jest znany tandem Westinghouse z Bechtel. W takim modelu te dwie firmy budują elektrownie, stąd też wierzymy, że jest to dodatkowa gwarancja tego sukcesu" - mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska przez uroczystością.

W tym roku, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami minister Moskwy, podpisana ma zostać jeszcze duża umowa na usługi inżynieryjne i na prace projektowe związane z budową elektrowni.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce

Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej spółka PEJ, jako inwestor i przyszły operator ubiega się o decyzję środowiskową dla lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu nad Bałtykiem. Badania tego miejsca, oraz alternatywnej lokalizacji Żarnowiec trwały formalnie od 2013 roku, a w praktyce od 2017 roku. 

Obecnie toczą się jeszcze konsultacje transgraniczne dotyczące budowy z zachodnim sąsiadem Polski, czyli Niemcami. Konsultacje merytoryczne o charakterze transgranicznym pomyślnie zakończono już z sześcioma innymi państwami - Czechami, Estonią, Finlandią, Holandią, Łotwą i Węgrami.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Westinghouse | energetyka | elektrownia atomowa w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »