Reklama

Tandeta z Polski? Nie do końca...

Na przełomie poprzedniego i bieżącego roku większość analityków z zadowoleniem komentowała pozytywne prognozy polskiego eksportu w 2014 r., wydarzenia na Ukrainie pogorszyły jednak te perspektywy. W obecnych warunkach dobrym wynikiem wydaje się być zachowanie ubiegłorocznego wyniku.

Warto zaznaczyć, że w 2013 r. polskie produkty sprzedawane za granicą zostały wycenione na rekordową kwotę blisko 153 mld euro. Z kolei jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ciągu pierwszych trzech kwartałów obecnego roku zagraniczni konsumenci wydali na nasze towary już 120,5 mld euro, czyli o 4,6 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Wynik można uznać więc za całkiem dobry. Pomimo to polskie przedsiębiorstwa posiadające swoich odbiorców na wschodzie z dużym niepokojem przyglądają się kryzysowi na Ukrainie. Nasilenie konfliktu może oznaczać rozszerzenie embarga, a być może nawet początek wojny handlowej pomiędzy Unią Europejską a Rosją. W takiej sytuacji nawet kolejne społecznościowe akcje, takie jak modne w ostatnim czasie masowe jedzenie jabłek, mogą nie uratować polskich firm przed kłopotami.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Polski eksport = owoce i warzywa ?

Obiegowa opinia, z którą zapewne w ciemno zgodziłaby się spora grupa Polaków, głosi, że na nasz eksport składają się głównie warzywa, owoce, produkty pochodzenia zwierzęcego itp. - ogólnie rzecz biorąc produkty nisko przetworzone. Z kolei towarów z zakresu nowych technologii, które charakteryzują się większą wartością dodaną, jest raczej mało. Co ciekawe taki stan rzeczy nie znajduje jednak potwierdzenia w danych GUS.

Jak widać z powyższego zestawienia, w ubiegłym roku polskie firmy sprzedały za granicę produkty o największej wartości właśnie z grupy maszyn, urządzeń oraz sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego. Najmniej za nasze towary zapłacili kupcy broni, dzieł sztuki oraz tłuszczy i olejów. Wydaje się więc, że nie powinniśmy się wstydzić naszej produkcji, zwłaszcza, że w ostatnich latach poza naszym krajem znajduje się na nią coraz więcej chętnych.

Dział Analiz Księgowych, MACC Partners Sp. z o.o.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »