Tarcza antyinflacyjna: Niższe ceny paliw, niższy VAT na gaz, brak akcyzy na energię
- Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Po pierwsze, na pięć miesięcy od 20 grudnia wprowadzamy obniżkę akcyzy do minimalnego poziomu; po drugie od 1 stycznia 2022 r. na pięć miesięcy paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej, ale też zwolnimy je z opłaty emisyjnej - te wszystkie działania po stronie państwa doprowadzą do obniżki cen paliw, mam nadzieję, że nawet o 28-30 groszy. Od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące zimowe wprowadzamy też obniżkę VAT z 23 proc. na 8 proc. na gaz - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki prezentując założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Rząd przygotował łącznie trzy rozwiązania dotyczące cen paliw, energii i żywności, które mają złagodzić dotychczasowy i spodziewany jeszcze wzrost cen. Tylko w przypadku cen energii na rynku jest oczekiwanie, potwierdzone przez szefa Urzędu Regulacji Energetyki, że wzrost cen energii w 2022 r. może być dwucyfrowy,
Jak dodał Morawiecki: początek roku może być trudny i stąd decyzje. - Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. W kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Łącznie nasze działania to pakiet ok. 10 mld zł - dodał szef rządu.
W kontekście finansowego wymiaru działań rządu ważną informację podał wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński. Wyjaśnił bowiem, że dodatkowe wpływy do budżetu w wyniku podwyższonej inflacji (z tytułu VAT, akcyzy oraz podatków dochodowych) to ok. 9 mld zł.