Tauron ma zgodę na budowę sztucznych wysp na Bałtyku. Mogą stanąć na nich wiatraki

Jedna ze spółek należących do Taurona otrzymała pozwolenie na budowę sztucznych wysp na Morzu Bałtyckim. To na nich ma powstać morska farma wiatrowa.

Tauron Polska Energia poinformował w środę, że otrzymał decyzję Ministra Infrastruktury o udzieleniu pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskim obszarze morskim - poinformowała spółka w komunikacie. O pozwolenie dotyczące obszaru oznaczonego jako 43.E.1 wnioskowała spółka PGE Baltica 4. 

Tauron Polska Energia ma 44,96 proc. udziałów w PGE Baltica 4, a pozostałe 55,04 proc. udziałów należy do PGE Polska Grupa Energetyczna. Obie firmy są spółkami Skarbu Państwa. Moc planowanej morskiej farmy wiatrowej, jaka miałaby powstać na podstawie uzyskanego pozwolenia, wyniesie ok. 1 GW. 

Reklama

Zaznaczono, że decyzja nie jest ostateczna. W ciągu 14 dni bowiem strony postępowania mogą wnieść o ponowne rozpatrzenie wniosku.

Lokalizacja wskazana w komunikacie mieści się w odległości 42 km od brzegu, na wysokości nadmorskiej miejscowości Ustka. Szacowana powierzchnia farmy wiatrowej wynosi ok. 118 km kw. 

To nie jedyna z planowanych inwestycji na Morzu Bałtyckim, które mają wesprzeć polską sieć energetyczną. Jak można zauważyć na powyższym wykresie, przedstawiającym plany spółki PGE Baltica, w najbliższych latach ma powstać pięć podobnych do farm wiatrowych.

Sztuczne wyspy na Bałtyku na razie nie są popularne

Decyzja o realizacji inwestycji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim może spowodować, że tworzenie sztucznych wysp przy polskich brzegach stanie się popularniejsze, niż to miało miejsce dotychczas. Z ostatnich podobnych rozwiązań infrastrukturalnych można wymienić Wyspę Estyjską.  

Choć jest to nieoficjalna i najprawdopodobniej tymczasowa nazwa, tak obrazuje ona wyspę, która powstaje niedaleko kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. To właśnie tam wybudowano przekop, aby połączyć Morze Bałtyckie z Zalewem Wiślanym.  

Wyspa Estyjska mieści się na wysokości miejscowości Przebrna, ok. 4,5 km na południowy wschód od kanału żeglugowego. Oznacza to, że nie jest ona bezpośrednio na Morzu Bałtyckim, tylko jeszcze na Zalewie Wiślanym. Powierzchnia sztucznej wyspy natomiast to ok. 180 ha, a jej obwód to 4,9 km.  

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »