TBS-y z dopłatami z budżetu. Środki trafią do siedmiu samorządów

Siedem samorządów otrzyma środki na wsparcie budownictwa socjalnego - łącznie 63.5 mln złotych. To wsparcie udzielane w ramach rządowego programu Mieszkania Komunalne. Budżet na ten rok ma sięgać 1,65 mld złotych.

Kolejne samorządy i spółki miejskie otrzymają środki na stworzenie nowych mieszkań komunalnych. Środki w wysokości 63,5 mln złotych mają trafić do siedmiu samorządów. 

To dofinansowanie przyznane w ramach programu Mieszkania Komunalne, finansowanego z budżetu państwa. Wyniki IV rundy przyznawania dofinansowań w programie na ten rok ogłosił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Łącznie wartość przyznanych środków wyniosła w 2023 roku do tej pory ok. miliard złotych - podał Buda. Do rozdysponowania ma być jeszcze kilkaset milionów złotych.

Reklama

Środki na TBS-y

Samorządy, które otrzymają wsparcie w obecnej rundzie dofinansowań to: Augustów, Chorzów, Dzierżoniów, Jawor, Opole, Strzegom, Świdnica.

Tym razem wsparcie trafiło jednak nie na budownictwo komunalne, a na TBS-y i SIM-y. 

- Dzisiaj przekazujemy wsparcie dla siedmiu samorządów, które prowadzą Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y) i Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM-y), i budują w formule budownictwa społecznego - wskazał Waldemar Buda na konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu wyników IV rundy. TBS-y to podmioty, które zajmowały się budową mieszkań z umiarkowanymi stawkami czynszu. Docelowo mają je zastąpić SIM-y, których zasady działania będą analogiczne. 

- To bardzo przydatny komponent polityki mieszkaniowej, spełniający funkcję dla osób, które nie kwalifikują się do mieszkań komunalnych, a jednocześnie nie są w stanie samodzielnie kupić mieszkania na rynku komercyjnym - dodał minister.

Na taki typ budownictwa samorządy mogą otrzymać dopłaty w wysokości do 35 proc. wartości budowy. W przypadku budownictwa komunalnego maksymalna wielkość dopłaty wynosi 80 procent.

Miliard złotych wsparcia w 2023 roku

- Dzisiejsze dofinansowanie to 63,5 mln zł. Może wydawać się, że to mała kwota, ale rozwiązuje problem mieszkaniowy prawie 500 rodzin. Tyle rodzin w uzyska mieszkanie dzięki temu, że sfinansujemy wspólnie z samorządami powstanie nowych budynków - podkreślił zaznaczył minister.

Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 rok to 1,65 mld złotych. W dotychczasowych trzech turach naboru rozdysponowane zostało łącznie 876 mln zł. Łącznie z dzisiejszym dofinansowaniem będzie to więc ok. 940 mln złotych przyznanych w tym roku.

- Konsekwentnie idziemy w jednym kierunku - wspierania budownictwa komunalnego. Robimy gigantyczne postępy w tym zakresie. W tym roku, łącznie z dzisiejszą kwotą, domykamy 1 mld zł. Zakładam, że jeszcze kilkaset mln zł będzie w tym roku do wykorzystania - mówił minister Buda na środowej konferencji.

Buda wskazywał także, że wydatki z budżetu państwa na budownictwo komunalne i socjalne wzrosły od 2021 roku. Zgodnie z danymi przekazanymi przez szefa resortu rozwoju i technologii, w 2020 roku wynosiły ok. 97 mln złotych. W roku 2021 było to ponad 1,37 mld zł, a rok później - 848 mln złotych.

Środki z programu Mieszkania Komunalne mogą trafić do gmin, miast, spółek miejskich i gminnych oraz organizacji pozarządowych. Można je wykorzystać na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów.

Wsparcie jest bezzwrotne. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii. Bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda | mieszkania komunalne | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »