Reklama

Te firmy zapłaciły największy CIT. Niektóre większy niż cała konkurencja w branży

W 2019 roku wartość należnego podatku CIT wyniosła niemal 40 mld złotych. To rekordowy wynik i częściowo efekt reform systemu podatkowego przeprowadzonych w ostatnich latach. Nadal zdarza się jednak, że firmy w ogóle nie płacą podatków. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, dalsze uszczelnianie systemu mogłoby przynieść budżetowi państwa nawet kilkanaście miliardów złotych rok do roku.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze przygotowało raport, w którym eksperci dokonali analizy podatku CIT płaconego przez firmy w Polsce w latach 2012-2019. Stosując kryterium wielkości przychodów, z grona 2800 firm wyłoniono największych podatników CIT, liderów w dziewięciu branżach: handlowej, spożywczej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, IT, budowlanej, alkoholowej, tytoniowej i medialnej. W zestawieniu nie uwzględniono spółek Skarbu Państwa.

Zapłacili najwięcej

Największym płatnikiem CIT w branży handlowej jest właściciel sieci sklepów Biedronka, spółka Jeronimo Martins Polska, która w 2019 roku wpłaciła 624 mln zł CIT. W branży telekomunikacyjnej w ubiegłym roku przodowało P4 Sp. z o.o. z należnością 269 mln zł.

Reklama

Liderem pod względem należnego podatku CIT w branży tytoniowej była firma Philip Morris Polska Distribution Dp. Z o.o. z 227 mln zł CIT za 2019 rok. W branży alkoholowej największy podatek od osób cywilnoprawnych zapłaciła Kompania Piwowarska SA - 145 mln zł CIT w 2019 roku. W sektorze IT przodowała  pl Sp. z o.o. ze 138 mln zł należnego CIT w 2019 roku.

W budownictwie najwięcej zapłacił Budimex SA - 123 mln zł CIT w 2019 roku, w branży motoryzacyjnej Volkswagen Poznań Sp. z o.o. - 116 mln zł CIT w 2019 roku, a w branży spożywczej Nestle Polska SA - 96 mln zł CIT w 2019 roku.

Więcej niż reszta łącznie

Jak wskazują eksperci PTG, sumienne odprowadzanie podatku CIT w wielu sektorach gospodarki pozostaje nadal rzadkością. Niektóre firmy nie płacą CIT-u w ogóle, albo odprowadzają podatek w wysokości niewspółmiernej do ich udziału w rynku. Zdarza się, że w niektórych sektorach rynku liderzy płacą większy CIT, niż ich konkurencja liczona łącznie. Przykładem może być tu branża tytoniowa.

Z analizy przeprowadzonej na potrzeby raportu wynika, że jeden z podmiotów, posiadający porównywalne udziały rynkowe co dwie inne firmy z tego segmentu, odprowadza prawie trzykrotnie więcej podatku niż wszystkie firmy tytoniowe łącznie.

Spółka Philip Morris Polska Distribution odprowadziła w 2019 roku ok. 227 mln zł podatku CIT, a jej konkurenci rynkowi łącznie ok. 79 mln zł. Do 2016 roku spółka Philip Morris była praktycznie jedynym, poza Imperial Tobacco Polska, przedstawicielem branży, który odprowadzał podatek od osób cywilnoprawnych. Zmiana nastąpiła dopiero w 2016 r., kiedy spółki JTI i BAT zaczęły wykazywać dochód do opodatkowania i należny CIT.

Podatek odprowadzany przez firmy w korelacji z udziałem w polskim rynku papierosów oraz osiąganymi przychodami to odpowiednio: ok. 2 proc. w przypadku Philip Morris; 0,6 proc. dla Imperial Tobacco; 0,4 proc. w przypadku JTI oraz 0,3 proc. dla BAT.

Duży przychód, ale strata

Inny kłopot, który pojawia się w przypadku odprowadzania podatku CIT przez firmy, wiąże się z wykazywaniem zysku, nawet przy dziewięciocyfrowych przychodach. Przykładem może być branża handlowa. Analizowane w raporcie spółki osiągnęły w 2019 r. łącznie niemal 150 mld zł przychodu. Podatek dochodowy wykazany przez przedstawicieli branży wyniósł natomiast ok. 1,051 mld zł łącznie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Od wielu lat liderami płacenia podatków w polskiej branży handlowej są Jeronimo Martins oraz Rossman. Po drugiej stronie zestawienia znalazły się spółki takie jak Auchan, Tesco czy Carrefour, które nie wykazują podatku, lub robią to w znikomej wielkości.

Jak czytamy w raporcie Polskiego Towarzystwa Gospodarczego: "wykorzystywanym przez globalne sieci handlowe sposobem optymalizacji może być model oparty na zakupach przez polskie spółki od zagranicznych spółek powiązanych towarów po zawyżonych cenach i w konsekwencji niewykazywanie w Polsce zysku lub też w minimalnej wielkości. Finalnie grupa zyskuje w kraju siedziby spółki matki rozliczającej podatek w jurysdykcji o niskim opodatkowaniu".

W oparciu o przeprowadzoną analizę eksperci PTG postulują dalsze uszczelnianie systemu podatkowego oraz opracowanie racjonalnej i skutecznej polityki podatkowej państwa w zakresie CIT.

Opr. d.p.

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych- kliknij i sprawdź »

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!
***

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »