TFI nie zatroszczyły się o interes klientów

Nadal nie wiadomo, czy klienci TFI będą mogli obliczać podatek, kompensując zyski i straty wynikające z inwestycji w fundusze. Towarzystwa do tej pory nie zrobiły nic, by sprawę w ich imieniu rozstrzygnąć. Skupiły się na innych, jak twierdzą, ważniejszych dla nich problemach.

Nadal nie wiadomo, czy klienci TFI będą mogli obliczać podatek, kompensując zyski i straty wynikające z inwestycji w fundusze. Towarzystwa do tej pory nie zrobiły nic, by sprawę w ich imieniu rozstrzygnąć. Skupiły się na innych, jak twierdzą, ważniejszych dla nich problemach.

O sporach prawnych związanych z możliwością pomniejszania zysków z inwestycji w jednostki uczestnictwa (udziały w funduszach otwartych) o poniesione straty pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Według pytanych przez nas prawników, z nowej ustawy o PIT wynika, że kompensacja jest możliwa (nie dotyczy to tylko funduszy prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe). Ministerstwo Finansów twierdzi natomiast, że pomniejszanie zysków o poniesione straty w ogóle w funduszach otwartych nie jest możliwe. Inaczej jest z certyfikatami inwestycyjnymi, emitowanymi przez fundusze zamknięte. Ponieważ są to papiery wartościowe, podobnie jak w przypadku akcji istnieje możliwość pomniejszania zysków o poniesione straty.

Reklama

TFI nie zainteresowały się podnoszonym przez nas problemem. Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych nie wystąpiło do Ministerstwa Finansów o wydanie korzystnej dla funduszy interpretacji przepisów. Szef STFI Marek Łukaszewski przyznaje jednak, że towarzystwa już wcześniej zwracały się do MF w sprawie kompensacji zysków i strat, i dotąd nie otrzymały żadnej odpowiedzi (chodziło o następujący problem: co robić w przypadku, gdy inwestor umarza np. 10 jednostek w jednym funduszu, ale pięć z nich sprzedaje z zyskiem, a pozostałe ze stratą).

Przeprowadziliśmy sondę wśród największych towarzystw. Wynika z niej, że żadne nie wystąpiło indywidualnie do MF. Szefowie TFI zasłaniają się ogromem prac związanych z wprowadzeniem na rynek nowych produktów antypodatkowych. - Trzeba też pamiętać, że w parlamencie trwają prace nad trzema ważnymi dla naszego środowiska ustawami: o funduszach inwestycyjnych, o VAT i o Pracowniczych Programach Emerytalnych. Pierwsza i druga mają dla nas znaczenie priorytetowe. Od ich kształtu będzie bowiem zależało, czy będziemy w stanie konkurować z zagranicznymi firmami po wejściu Polski do UE - mówi M. Łukaszewski.

Według Jarosława Orlikowskiego, prezesa firmy BRE Agent Transferowy (prowadzi rachunki uczestników funduszy zarządzanych przez Skarbiec, CA IB, DWS i Union Investment), dokonywanie kompensacji zysków i strat wymagałoby zmian w systemie informatycznym. - Już w tej chwili mamy taką możliwość w przypadku transakcji umarzania jednostek dokonywanych w ramach jednego zlecenia. Aby kompensować zyski i straty z inwestycji w różne fundusze, musielibyśmy dokonać pewnych zmian w systemie - mówi J. Orlikowski. Zaznacza jednak, że do tego konieczne byłoby ostateczne rozliczanie podatku raz do roku.

Komentarz

Jest nieprecyzyjny artykuł w ustawie podatkowej. Jest szansa, aby załatwić sprawę zapisów, które do tej pory jawnie krzywdziły klientów funduszy inwestycyjnych. Jest możliwość zaoszczędzenia rocznie wielu milionów złotych ludziom, z których TFI żyją. Ale TFI mają ważniejsze sprawy niż pieniądze swoich klientów.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: fundusze | Nie wiadomo | TFI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »