To będzie wiek Kanady?
Kanadyjczycy mieli co świętować, gdy świat zjechał się do Vancouver na zimowe igrzyska olimpijskie.
W 1904 r. kanadyjski premier Wilfred Laurier przepowiedział: "Wiek XIX był wiekiem Stanów Zjednoczonych. Sądzę, że można powiedzieć, że wiek XX zdominuje Kanada". Być może Laurier wyprzedził swoje czasy o 100 lat. XXI wiek zapowiada się dla Kanady wspaniale - na początek świat odkrył Vancouver przy okazji olimpiady.
Pokaz slajdów: 10 powodów do radości Kanady
10 olimpijczyków, których warto obserwować
Ile kosztuje wychowanie zimowego olimpijczyka
10 olimpijek korzystających z portalu Tweeter
Olimpijki z najlepszymi wynikami
Kanada uniknęła po pierwsze wielu problemów, z którymi borykają się Stany Zjednoczone - rosnącego długu publicznego, kryzysu w systemie bankowym, załamania na rynku nieruchomości i osłabionej waluty.
Kanadyjski system bankowy, oparty zasadniczo na Royal Bank of Canada i czterech innych dużych bankach, utrzymał silną pozycję mimo globalnego kryzysu kredytowego. Choć nie skorzystał z pomocy finansowej, to i tak jest najzdrowszym systemem na świecie. Charakteryzuje go stabilna i odpowiedzialna polityka udzielanie kredytów oraz stały poziom dochodów. - Kanada udowodniła, że jest dobrym menadżerem systemu finansowego - powiedział prezydent Barack Obama w trakcie trwania kryzysu. Czy w jego głosie nie pobrzmiewała nuta zazdrości?
Nie tylko banki pozostały wypłacalne. Stosunkowo niewielka, 34-milionowa ludność Kanady, ma najniższe zadłużenie ze wszystkich krajów grupy G8. Zadłużenie na jednego mieszkańca jest niemal o połowę niższe niż w Stanach Zjednoczonych. Kraj może nadal pod wieloma względami żyć na koszt Stanów - przede wszystkim pod względem obrony, pomimo że kanadyjskie wydatki w Afganistanie były znaczące.
Bill Gross, który kieruje Pimco, jednym z największych na świecie towarzystw funduszy obligacji, wyraził ostatnio opinię, że pod względem inwestycji Kanada jest najlepszym krajem ze wszystkich państw rozwiniętych. - Jest bliżej osiągnięcia równowagi fiskalnej niż jakikolwiek inny kraj - stwierdził Gross.
Kanadyjska gospodarka, 10. największa gospodarka świata, ma co więcej wiele bogactw naturalnych, np. potas i uran, które będą miały w tym stuleciu dużą wartość. Nowe technologie umożliwiają wykorzystanie na dużą skalę piasków roponośnych Athabasca w prowincji Alberta. Kanadyjskie zasoby ropy staną się dzięki temu drugimi największymi złożami na świecie. Będzie to mieć oczywiście konsekwencje dla środowiska, jednak Kanada jest już teraz drugim największym dostawcą ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych, co dla każdego kraju jest lukratywnym i godnym pozazdroszczenia zajęciem.
Na korzyść Kanady działa nawet globalne ocieplenie. Topniejące lody arktyczne rodzą na całym świecie wiele obaw, jednocześnie po raz pierwszy otwarły północne szlaki morskie, stwarzając możliwość poszukiwania nowych złóż zasobów naturalnych.
Silna pozycja kanadyjskiej waluty jest wynikiem szczęścia i ostrożności fiskalnej. Od początku tego stulecia dolar kanadyjski umocnił się znacząco w stosunku do słabnącego dolara amerykańskiego. Jest to problem dla Kanadyjczyków eksportujących do Stanów Zjednoczonych, ale także źródło dumy narodowej. Kanadyjczycy z ulgą obserwują trudności finansowe swojego południowego sąsiada.
Nie pozostaje to niezauważone w świecie. Kanada była niedawno gospodarzem spotkania finansowego G7, zorganizowanego na północy kraju w Nunavut.
Pod koniec roku będzie także gospodarzem konferencji grup G8 i G20. Co ważniejsze w Vancouver przez ostatnie dwa tygodnie trwały zimowe igrzyska olimpijskie, w czasie których Kanada mogła się pochwalić swoimi osiągnięciami. Laurier byłby zachwycony. Choć niekoniecznie zaskoczony.
Najdziwniejsze sporty w historii igrzysk olimpijskich
Nathan Vardi