To koniec powietrza w chipsach? UE: Nie zakaz, a ograniczenie do minimum

Czy Unia Europejska (UE) zakazała powietrza w opakowaniach chipsów? Takie głosy pojawiły się w ciągu ostatnich dni. Wszystko przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych przegłosowane pod koniec kwietnia. W rozporządzeniu nie znajdziemy jednak "zakazu", a obowiązek "ograniczenia". O co więc chodzi?

UE od kilku lat ostro wzięła się za walkę z plastikiem. Pomóc w tym ma przegłosowane w Parlamencie Europejskim 24 kwietnia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych

Nowe przepisy wprowadzają ograniczenia dotyczące m.in. jednorazowych plastikowych opakowań owoców i warzyw, żywności i napojów, przypraw i sosów w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, małych produktów kosmetycznych, a także toaletowych stosowanych w hotelarstwie oraz bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (np. oferowanych w sklepach do towarów sprzedawanych luzem). 

Reklama

UE zakazała powietrza w chipsach? Wyjaśniamy

"Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską" - m.in. takie głosy pojawiły się wśród internautów kilka dni po przyjęciu unijnego rozporządzenia. "Opakowania różnych produktów mają być teraz dostosowane do wielkości danego produktu. Oznacza to, że chociażby paczki chipsów będą zawierały mniej powietrza" - dodawał inny. 

Okazuje się, że we wspomnianym rozporządzeniu nie znalazł się zapis o "zakazie powietrza w paczce chipsów" - ustalił portal konkret24.pl. A co w nim jest?  

W punkcie 84 wstępu do rozporządzenia napisano: "Problemu wytwarzania odpadów ze zbyt dużych opakowań nie da się w pełni rozwiązać przez ustanowienie obowiązków dotyczących projektu opakowań. W przypadku niektórych rodzajów opakowań na podmioty gospodarcze, które napełniają lub w inny sposób wykorzystują takie opakowania, należy nałożyć obowiązki dotyczące zmniejszenia współczynnika pustej przestrzeni" - czytamy. 

Jak wyjaśniono w rozporządzeniu w przypadku opakowań zbiorczych, opakowań transportowych i opakowań dla handlu elektronicznego stosowanych przy dostarczaniu produktów dystrybutorom końcowym lub użytkownikom końcowym "współczynnik pustej przestrzeni nie powinien przekraczać 50 proc.

Powietrze w paczkach chipsów. Nie zakaz, a ograniczenie

Złudzeń, co do powietrza w chipsach nie pozostawia również art. 10 unijnego rozporządzenia, który mówi jedynie o "minimalizacji opakowań", nie zaś o zakazie. 

"Wytwórca lub importer będzie musiał zapewnić, by wprowadzane do obrotu opakowanie było zaprojektowane w taki sposób, aby jego masa i objętość były ograniczone do minimum niezbędnego do zapewnienia jego funkcjonalności, z uwzględnieniem jego kształtu i z materiału, z którego jest ono wykonane" - zapisano w rozporządzeniu PE. Artykuł 24 dodaje natomiast, że "za pustą przestrzeń nie jest uważane powietrze między zapakowanymi środkami spożywczymi lub w obrębie tych środków ani gazy ochronne". 

Wprowadzenie nowych przepisów ma zracjonalizować rozmiary opakowań chipsów i być krokiem w kierunku klientów, którzy często są oszukiwani przez producentów. Niejeden raz zdarza się bowiem, że paczka chipsów jest niewspółmiernie duża do jej zawartości.

KE o ograniczeniu powietrza w chipsach: Celem zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych

Brak wprowadzenia zakazu dotyczącego powietrza w opakowaniach chipsów potwierdzała również Komisja Europejska w odpowiedzi na pytania portalu konkret24.pl. 

"Wstępnie uzgodnione rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych nie zakazuje torebek z chipsami ziemniaczanymi napełnianych powietrzem. Przewiduje środki mające na celu zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych, w tym poprzez rozwiązanie problemu niepotrzebnych i nadmiernych opakowań" - zapewniła KE. 

Pusta przestrzeń w opakowaniach chipsów nazywana "powietrzem", to w rzeczywistości w większości azot. Pomaga on zachować świeżość i chrupkość chipsów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozporządzenie | zakazy | UE | chipsy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »