PE wprowadzi nowy zakaz. Koniec z jednorazowymi opakowaniami keczupu, sosów i kosmetyków

Parlament Europejski (PE) i Belgia reprezentująca Radę Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie wprowadzenia stosowania różnego rodzaju opakowań plastikowych jednorazowego użytku. Nowy zakaz obejmie m.in. zakaz pakowania w folie warzyw i owoców w supermarketach czy stosowania jednorazowych opakowań keczupu, sosów oraz kosmetyków - chodzi np. o minibutelki szamponów w hotelach.

Porozumienie PE i Belgii zakłada, że ograniczenia stosowania plastikowych opakowań mają wejść w życie już od 2030 roku. Nowe przepisy spowodują, że zostanie zakazana cała gama "formatów opakowań plastikowych jednorazowego użytku" - w tym także folia do owijania walizek na lotniskach.

Nowy zakaz Brukseli. Koniec z jednorazowymi opakowaniami

Zakaz obejmie m.in. jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa używane w supermarketach czy na targowiskach oraz bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy, które są oferowane w sklepach do pakowania towarów sprzedawanych luzem.

Reklama

Nowe przepisy dotyczyć będą także żywności i napojów, przypraw oraz sosów w sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Zmiany dotkną również hotelarstwo - obejmą małe produkty kosmetyczne i toaletowe stosowane w hotelach - chodzi np. o butelki z szamponem, mydła czy balsamem do ciała.

Rośnie produkcja opakowań sztucznych

Według Brukseli wprowadzenie zakazu, a tym samym kolejnych przepisów ograniczających produkcje i używanie opakowań z tworzyw sztucznych, jest konieczne, ponieważ ilość odpadów powstająca z opakowań zwiększa się szybciej niż ilość odpadów poddawanych recyklingowi. 

Według danych przedstawionych przez PE w ostatniej dekadzie ilość odpadów opakowaniowych wzrosła o niemal 25 proc. i przewidywania wskazują, że jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania, do 2030 r. wzrośnie o kolejne 19 proc. Z prognoz wynika, że do 2030 r. ilość plastikowych odpadów opakowaniowych zwiększy się o 46 proc. 

Brukselę nie satysfakcjonuje ilość odpadów trafiających do recyklingu. Dlatego w ramach Zielonego Ładu do 2030 roku 55 proc. plastikowych odpadów opakowaniowych powinno zostać poddanych recyklingowi. 

Kiedy zakaz wejdzie w życie?

Wstępne porozumienie RE i Belgii zostanie teraz przekazane do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich w Radzie, a także Komisji Środowiska w Parlamencie Europejskim.

Aby przepisy mogły wejść w życie, regulacje muszą zostać formalnie przyjęte przez obie instytucje. Dopiero wtedy będą mogły one zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać 18 miesięcy po wejściu w życie.

Obecna dyrektywa UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych została przyjęta po raz pierwszy w 1994 r. i była kilkakrotnie zmieniana. Zakładała ona, że państwa UE muszą dopilnować, żeby opakowania wprowadzane do obrotu w Unii spełniały określone wymogi.

Nakładała ona również na państwa obowiązek, żeby wprowadziły środki zapobiegające powstawaniu nadmiernej ilości odpadów opakowaniowych i gospodarowanie tymi odpadami, tak aby osiągnąć cele w zakresie recyklingu ich różnych rodzajów. 

Z ocen dotychczasowej dyrektywny wynika jednak, że nie przyczyniła się ona do ograniczenia negatywnego wpływu opakowań na środowisko - stąd nowe rozwiązania, które w ostatnich miesiącach zostały opracowane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Parlament Europejski | UE | plastikowe opakowania | zakazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »