To on może być ministrem finansów w rządzie Tuska. Nieoficjalne informacje
Andrzej Domański otrzyma stanowisko ministra finansów w przyszłym rządzie dotychczasowych partii opozycyjnych pod przywództwem Donalda Tuska - pisze serwis money.pl, powołując się na nieoficjalne informacje uzyskane w trzech niezależnych źródłach, w tym w ścisłym kierownictwie przyszłej koalicji rządzącej. Domański nie potwierdza ani nie zaprzecza.
Jak pisze money.pl, po uzyskaniu nieoficjalnych informacji na temat nowego ministra finansów, serwis zwrócił się z pytaniem o ich potwierdzenie do samego zainteresowanego - ten jednak ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że miałby stanąć na czele resortu finansów.
Andrzej Domański to człowiek z rynku kapitałowego. Przez wiele lat był zarządzającym funduszami w czołowych Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych - Noble Funds TFI i Eques Investment TFI. W czasach kariery na rynku finansowym pełnił funkcje dyrektora inwestycyjnego czy członka zarządu. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. To z Krakowa zresztą Domański kandydował do Sejmu po raz pierwszy, w 2019 r. - nie zdobył jednak wówczas wystarczającej liczby głosów. W 2023 r., startując z Warszawy - gdzie był o wiele bardziej rozpoznawalny ze względu na swoje doświadczenie zawodowe i kontakty - zgarnął 6848 głosów, zapewniając sobie mandat posła.
Kiedy Domański odszedł z branży, by zająć się polityką, szybko stał się jednym z czołowych doradców ekonomicznych Donalda Tuska i współautorem gospodarczego programu Koalicji Obywatelskiej.
Domański, mimo iż wcześniej nie miał większego doświadczenia w mediach, znakomicie się w nich odnajduje - od wyborów parlamentarnych regularnie gości w czołowych stacjach informacyjnych, gdzie swobodnie wypowiada się o zamiarach przyszłej koalicji rządzącej dotyczących kwestii finansów i gospodarki.
Jak ustalił money.pl, kandydatura Andrzeja Domańskiego na stanowiska szefa resortu finansów nie była jedyną rozpatrywaną. W grze były też nazwiska Mateusza Szczurka (minister finansów w latach 2013-2015, były główny ekonomista ING Banku Śląskiego a obecnie członek Europejskiej Rady Budżetowej), Marka Rozkruta (główny ekonomista EY na UE i region CESA, w przeszłości związany zawodowo m.in. z NBP) i Ludwika Koteckiego (członek Rady Polityki Pieniężnej obecnej kadencji, wcześniej pełniący funkcje m.in. podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów). Ostatecznie wybór padł jednak na Domańskiego.
Na swojej stronie internetowej domanski2023.pl, gdzie przedstawiał swoją sylwetkę i program przed wyborami parlamentarnymi, Andrzej Domański umieścił m.in. "piątkę Domańskiego"- listę pięciu obszarów traktowanych przez niego priorytetowo. To gospodarka (w tej sekcji zawarł m.in. obietnicę wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. Zł i ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej), rodzina (tu padła m.in. obietnica "babciowego"), energetyka (postawienie na rozwój OZE), świeckie państwo (likwidacja Funduszu Kościelnego) i Unia Europejska (odblokowanie KPO).