To politycy nie chcą reformy

W tym i przyszłym parlamencie trudno będzie przeprowadzić uproszczenie podatków - prognozuje Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

W tym i przyszłym parlamencie trudno będzie przeprowadzić uproszczenie podatków - prognozuje Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

Ministerstwo Finansów (MF) wskazało największe problemy polskiego systemu podatkowego oraz potencjalne metody ich przezwyciężenia. Zdaniem Jarosława Nenemana, wiceszefa resortu finansów, lekarstwem na główne bariery byłoby: uproszczenie systemu, ujednolicenie stawki VAT (np. na poziomie 19 proc.), ograniczenie klina podatkowego, wprowadzenie podatku katastralnego oraz wyłączenie aparatu skarbowego z ministerstwa. Problem w tym, że MF za bardzo nie widzi szans na zrealizowanie tych celów w najbliższej przyszłości. Dlaczego? - Nie ma do tego woli politycznej w tym parlamencie i trudne to będzie do przeprowadzenia w następnym - twierdzi Jarosław Neneman.

Reklama

Ambitne plany

Wiceminister potwierdził, że resort finansów ma już prawie gotowy projekt ujednolicenia stawki VAT na poziomie 19 proc., o czym wcześniej poinformował Jerzy Hausner, minister gospodarki.

- To byłby duży krok w kierunku uproszczenia systemu. Jednak nie należy zapominać, że jedni na tym zyskają, ale inni stracą - mówi wiceminister. Dodał, że liczy, iż ten pomysł da budżetowi odczuwalne dochody. Ile? Tego już nie chciał powiedzieć. Sprzeciw wobec 19-proc. podstawowej stawki VAT już zapowiedziały Samoobrona, PiS oraz LPR.

Jarosław Neneman wskazał też na wielki problemem polskich firm - klin podatkowy. Jest to różnica między tym, co pracodawca płaci za pracę, a tym, co dostaje na rękę pracownik.

- Redukcja składek na ZUS mogłaby być sfinansowana poprzez podwyżkę VAT, czyli ograniczenie stawek preferencyjnych na skutek obniżki stawki podstawowej z 22 do 19 proc. - wyjaśnia wiceminister.

Jego zdaniem, szybko należy wprowadzić też podatek katastralny (od wartości nieruchomości). Niezbędna jest również reforma aparatu skarbowego, czyli wyłączenie go z resortu, oraz zasad tworzenia prawa podatkowego (projekt tworzą eksperci pod nadzorem MF, parlament nic nie może zmieniać - przyjmuje albo odrzuca ustawę).

Odwieczne problemy

Wiceminister nie ukrywa, że te zadania na razie pozostają w sferze planów. - Politycy w rządzie się zmieniają, ministrowie finansów też. Problemy jednak pozostają. Do przeprowadzenia reformy konieczna jest wola polityczna, której brakuje - kończy wiceminister.

Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »