Reklama

Transport: Białoruś wprowadza plomby nawigacyjne!

Wjeżdżające z Polski ciężarówki, które przewożą towary tranzytem przez terytorium Białorusi, muszą posiadać plomby nawigacyjne. Obecnie cena plomby wynosi ok. 100 euro.

Wjeżdżające z Polski ciężarówki, które przewożą towary tranzytem przez terytorium Białorusi, muszą posiadać plomby nawigacyjne. O wprowadzeniu tego wymogu w środę poinformowały białoruskie media. Zmiany w przepisach weszły w życie 9 grudnia - podała Nasza Niwa.

Wprowadzone w 2020 r. śledzące plomby nawigacyjne, jak pisze Nasza Niwa, początkowo były montowane tylko na niektórych samochodach. Latem obowiązkowe plombowanie wprowadzono dla ciężarówek wjeżdżających z terytorium Litwy.

Obecnie cena plomby wynosi ok. 100 euro.

Media szacują, że jeśli obowiązek montowania plomb wprowadzony zostanie także na granicy z Ukrainą i Łotwą, to rocznie do białoruskiego budżetu może wpłynąć ok. 667 mln rubli (ok. 233 mln euro).

Reklama

Co na granicy?

Do 12 godzin wydłużył się w czwartek rano czas oczekiwania kierowców ciężarówek na odprawę na przejściu z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie) - wynika z danych służb granicznych. Dobę wcześniej były to tylko trzy godziny.

Od miesiąca Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym z Białorusią, które obsługuje ruch towarowy. 9 listopada zamknięte zostało bowiem do odwołania - z powodu kryzysu migracyjnego - sąsiednie przejście w Kuźnicy.

Od tamtej pory w Bobrownikach wciąż są długie kolejki ciężarówek czekających na odprawę. W tym tygodniu po raz pierwszy od miesiąca czas oczekiwania spadł do kilku godzin; w środę rano były to trzy godz., tego samego dnia wieczorem - 10 godz.

Służby graniczne zauważają jednak, że w weekendy kolejki ciężarówek znacznie się wydłużają; tak się dzieje od lat. Kierowcy chcą na początku tygodnia dojechać do miejsc rozładunku, by przed kolejnym weekendem wrócić zza wschodniej granicy. Na jednej 12-godzinnej zmianie służb na przejściu w Bobrownikach udaje się odprawić ok. 300 tirów.

Jeśli kolejka znacznie się wydłuży i zacznie być utrudnieniem na drodze dojazdowej do przejścia, w Waliłach Stacji utworzona zostanie ponownie tzw. strefa buforowa. Kolejka będzie w tym miejscu dzielona i regulowana przez KAS, SG i policję.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »