Trzynasta pensja dla wszystkich!
Trzynasta pensja przysługuje pracownikom budżetowym, jednak nie ma przeciwwskazań, aby uprawniony do niej był każdy pracownik.
Ustawowo trzynasta pensja przysługuje wyłącznie pracownikom budżetowym (otrzymują ją m.in. pracownicy państwowych jednostek budżetowych, samorządowych organów budżetowych, organów władzy państwowej, kontroli, sądów i trybunałów. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby pracownicy sfery pozabudżetowej również otrzymywali takowe. Nie będzie to trzynastka w rozumieniu ustawowym, ale prawo do takiego świadczenia może wynikać z przepisów prawa zakładowego (regulaminy wynagrodzenia, układy zbiorowe pracy) lub rzadziej na podstawie jednostronnego zarządzenia pracodawcy.
Jak podaje "Gazeta Podatkowa", ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym ustala także krąg osób wyłączonych z otrzymywania tego świadczenia. Trzynasta pensja nie przysługuje osobom piastującym najwyższe stanowiska w państwie, m.in: prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, prezesowi NBP, wojewodom, marszałkom województwa, starostom, członkom zarządu powiatu, żołnierzom i funkcjonariuszom policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz Biura Ochrony Rządu. Praw do uposażenia dodatkowego pozbawieni są także senatorowie i posłowie.
Trzynastka może też ominąć np. głównego księgowego w gospodarstwie pomocniczym państwowej jednostki budżetowej. Wyłączenie z praw do otrzymywania takiego świadczenia dokonuje bowiem ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. nr 26, poz 306 ze zm.).
Kominy płacowe:
Ustawa ta, znana pod nazwą ustawy kominowej, ogranicza poziom wynagrodzenia osób wymienionych w tej ustawie, a zatrudnionych w podmiotach objętych zakresem jej regulacji. Pozbawia ona niektórych pracowników także świadczeń typu: prowizja od zysku, nagroda zakładowego funduszu nagród oraz roszczenie z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej. Jako podlegające tej ustawie są wskazane w art.1 m.in. gospodarstwa pomocnicze państwowych jednostek budżetowych. Co do osób podlegających ustawie, to należą do nich m. in. kierownicy podmiotów wymienionych w art.1 ( z wyłączeniem SP ZOZ) ich zastępcy i główni księgowi.
Komentarz: Bartosz Adamczyk z AG Test Human Resources
Praktyki firm w zakresie trzynastej pensji: Trzynasta pensja jest dodatkiem do pensji o charakterze czysto socjalnym, nie skutkuje raczej lepszą motywacją pracowników. Wynika to z faktu, że należy się wszystkim zatrudnionym, a nie jest uzależniona od efektów ich pracy. Przedsiębiorstwom nie zależy więc na utrzymywaniu tego dodatku, pracownikom - przeciwnie. Aby wpisać popularną trzynastkę w system motywacyjny, firmy zwykle stosują dwie metody. Część z nich włącza ją do miesięcznej płacy podstawowej proporcjonalnie w ciągu całego roku - 1/12 co miesiąc. Ta metoda wyłącza trzynastą pensję z grupy dodatków do płacy zwiększając natomiast wartość miesięcznej płacy zasadniczej. Druga metoda to włączenie trzynastki w system premiowy i wypłacanie jej tak jak dotychczas - raz do roku. To rozwiązanie ma jednak tę wadę, że tak naprawdę nie jest to premia, która motywuje - bo niezależnie od wyników pracy pracownik jest uprawniony do jej otrzymania.