Trzynastka, czternastka, waloryzacja emerytur. Na co mogą liczyć w tym roku emeryci?

Emeryci mogą w tym roku liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę, a pierwsze świadczenia mają zostać wypłacane od 1 kwietnia, a więc przed Wielkanocą - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej we wtorek przypomniała, że obecnie trwa proces waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, która odbywa się na zasadzie kwotowo-procentowej. 

- Ponad 7 mln emerytów i rencistów to świadczenie zwaloryzowane otrzymało, ostatnie transze będą przekazywane do końca miesiąca marca. (...) Dzięki waloryzacji kwotowo-procentowej ponad 44 mld zł dodatkowych środków trafi do naszych seniorów. Minimalny wzrost emerytury to 250 zł, a więc minimalne świadczenie to 1588 zł. Musimy pamiętać, że przy tych świadczeniach w związku z wprowadzonymi ulgami w ubiegłym roku, zmianami w polityce podatkowej od tego świadczenia odprowadzana jest tylko składka zdrowotna - mówiła szefowa resortu.

Reklama

Minister Maląg podkreśliła, że oprócz waloryzacji świadczeń na ten rok przewidziano 13. i 14. emeryturę.

- Trzynasta emerytura już tuż-tuż, bo wypłaty ruszą od 1 kwietnia, a więc część naszych drogich seniorów przed świętami jeszcze te świadczenie dodatkowe otrzyma. Trzynasta, czternasta emerytura, waloryzacja to ponad 70 mld zł - podkreślała. 

Waloryzacja emerytur na rekordowym poziomie

W tym roku około 6 milionów emerytów otrzyma podwyżki otrzymywanych co miesiąc świadczeń. Waloryzacja emerytur będzie obowiązywała na zasadzie kwotowo-procentowej, w zależności od tego, co okaże się bardziej korzystne dla emerytów. Będą mogli oni liczyć na dodatkową kwotę gwarantowaną w wysokości minimum 227 zł netto lub podwyżkę w oparciu o wskaźnik 114,8 proc. To ponad dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku, gdzie wartość emerytur wzrosła o 7 proc. Tak wysoka waloryzacja to efekt szybkiego wzrostu inflacji. Ta emerycka wyniosła w 2022 r. 14,8 proc. 

Im wyższe świadczenie, tym podwyżka będzie większa. Waloryzacja bowiem obliczana będzie procentowo - każdy emeryt ma zysk

Nowe domy samopomocy i kluby seniora

Maląg mówiła również o rządowym wsparciu dla domów samopomocy, a także o utworzeniu nowych tego typu instytucji.

- To jest zadanie, które zlecamy samorządom. W całym roku 2023 nakłady na prowadzenie środowiskowych domów samopomocy to jest ponad 900 mln zł. Takich domów na terenie całego kraju funkcjonuje 855. Zwiększamy środki, które będziemy przekazywać dla tych domów. Podstawowa kwota wsparcia będzie wynosiła 2250,40 zł. Dla tych mieszkańców, którzy mają niepełnosprawności sprzężone to będzie kwota 2925 zł - wyjaśniała.

Szefowa resortu poinformowała również o utworzeniu kolejnych 94 domów i klubów seniora - obecnie funkcjonuje ich w Polsce 1200.

PB

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Rodziny | Marlena Maląg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »