Tu jest zbyt tanio

Potrzebna jest jednorazowa interwencja na rynku trzody chlewnej - uważa minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz. Jego zdaniem, w przypadku Polski dopłaty do prywatnego przechowywania półtusz wieprzowych są niewystarczające.

Mojzesowicz poinformował na konferencji prasowej w środę, że w tym tygodniu spotkał się z komisarz ds. rolnictwa UE Mariann Fischer-Boel. Tematem spotkania była trudna sytuacja na rynku wieprzowiny. Zwrócił się do komisarz z prośbą, by wyraziła ona zgodę na taką interwencję.

Minister uważa, że przeprowadzenie interwencyjnego skupu nie będzie bardzo kosztowne. Wyjaśnił, że trzoda może być skupiona po niskich cenach. Natomiast w lipcu czy sierpniu przyszłego roku zapasy te mogą być sprzedane po wyższych cenach, pokrywając koszty ich przechowywania.

Reklama

W opinii Mojzesowicza, instrumenty interwencji na rynku wieprzowiny, jakie przewiduje Unia - dopłaty do prywatnego przechowywania półtusz oraz dopłaty do eksportu - są korzystne dla krajów, w których rolnicy są współwłaścicielami zakładów przetwórczych. W Polsce przemysł przetwórczy został sprywatyzowany bez udziału rolników.

Dodał, że trudna sytuacja na rynku trzody, która polega na dysproporcji między cenami uzyskiwanymi za trzodę a kosztami jej produkcji (wysokie ceny zbóż i pasz), dotyczy producentów z wielu krajów.

Mojzesowicz powiedział, że Polska stara się o zwiększenie kwot mlecznych. Komisarz "podtrzymywała, że idziemy w tym kierunku" - dodał minister. Jak zaznaczył wiceminister Jacek Bogucki, resort rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na odstąpienie od płacenia opłat wyrównawczych za ewentualne przekroczenie kwoty mlecznej w tym roku kwotowym (rok kwotowy kończy się 31 marca 2008 r.). Dodał, że nie wiadomo jeszcze, czy Polska przekroczy przyznany nam limit.

Minister podsumowując działalność resortu rolnictwa w ciągu ostatnich dwóch lat powiedział, że PiS i koalicja zrealizowała trzy podstawowe założenia dotyczące rolnictwa i wsi. Chodzi o utrzymanie ubezpieczenia społecznego rolników KRUS, doprowadzenie do wprowadzenia ustawy o biopaliwach oraz dopłaty do paliwa rolniczego. Na dofinansowanie szkolnictwa rolniczego resort przeznaczył 30 mln zł. Ponadto ministerstwo zwiększyło środki na melioracje o 91 mln zł.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: tanio | dopłaty | minister | komisarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »