Reklama

Turcja. Dymisja za opublikowanie danych o inflacji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował w sobotę szefa Narodowego Urzędu Statystycznego za opublikowanie przez Urząd rocznych danych o inflacji.

Szef Narodowego Urzędu Statystycznego, Sait Erdal Dincer, znalazł się pod ostrzałem prezydenta po opublikowaniu na początku stycznia danych, według których roczna stopa inflacji wyniosła 36,1 proc., najwyższy poziom od 19 lat.

Opozycja stwierdziła, że liczba ta jest zaniżona, twierdząc, że rzeczywisty wzrost kosztów życia był co najmniej dwukrotnie wyższy.

Prezydent Erdogan nie wyjaśnił swojej decyzji o mianowaniu na jego miejsce Erhana Cetinkaya, byłego wiceprezesa tureckiego regulatora bankowego.

Prezydent Erdogan,pisze AFP, w niewygodnej dla siebie sytuacji, na półtora roku przed wyborami prezydenckimi, nadal broni swoich ekonomicznych decyzji.

Reklama

Wzrost cen konsumpcyjnych, ponad siedmiokrotnie większy niż pierwotny cel rządu, wynoszący 13,58 proc. w samym grudniu, tłumaczy się spadkiem o prawie 45 proc. tureckiej liry w stosunku do dolara w ciągu roku, pomimo środków nadzwyczajnych ogłoszonych przez głowę państwa w połowie grudnia.

Świadom szkód wyrządzonych nie tylko gospodarce, ale także swojej wiarygodności, Erdogan obiecał na początku stycznia "jak najszybciej doprowadzić inflację do jednocyfrowych poziomów", przypomina AFP.

Dane o inflacji są przedmiotem zaciekłej walki politycznej: opozycja i część społeczeństwa oskarża Narodowy Urząd Statystyczny o świadome niedoszacowanie wzrostu cen, napędzanego polityką gospodarczą prezydenta, która skłoniła turecki bank centralny do systematycznego obniżania stóp procentowych w ostatnich miesiącach.

Zobacz także:Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »