Reklama

Tusk: Żaden z resortów nie sprzeciwił się cięciom wydatków

Niemal 8 mld zł cięć, jakie zostały zaproponowane ministrom, zostały przyjęte przez wszystkie resorty bez sprzeciwu oraz emocji - powiedział po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2013 r.

- Dla nas zasadą naczelną przy tych oszczędnościach, podobnie jak w poprzednich latach, jest ochrona obywateli przed skutkami tych cięć. Przynajmniej przed bezpośrednimi skutkami - podkreślił.

Jak mówił premier, Polska jest jednym z niewielu krajów, które w ciągu pięciu lat kryzysu nie zdecydowały się na cięcia, które byłyby odczuwalne w kieszeniach obywateli. - Aby to było możliwe, trzeba było podjąć decyzję trudną, ale bezpieczniejszą z punktu widzenia ludzi i gospodarki jako takiej, czyli zwiększenia deficytu - dodał.

Tusk podkreślił, iż rząd wierzy, że druga połowa tego roku będzie dla gospodarki lepsza niż pierwsza. Jak tłumaczył, wskazują na to dane napływające z gospodarki.

Reklama

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok ze wzrostem deficytu o około 16 mld zł z 35,6 mld zł zapisanych w ustawie - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Ograniczenie wydatków budżetowych w przyjętej nowelizacji wynosi 7,656 mld zł wobec wcześniej zapowiadanych przez przedstawicieli rządu 8,5-8,6 mld zł.

Dochody budżetowe w tym roku mają być niższe niż zapisano w ustawie o około 23,7 mld zł.

"Na pewno jak zawsze zakładamy pewną poduszkę w relacji do limitu deficytu. Deficyt w ustawie budżetowej jest górnym dopuszczalnym limitem. Normalnie wynosi to kilka miliardów między 10 a 3 mld zł. Dzisiaj w tak zmiennej sytuacji i tak trudnej do zaprognozowania, nie chciałbym powiedzieć ile dokładnie to będzie wynosiło, na pewno poduszka jest wbudowana w nowelizację" - powiedział na konferencji prasowej wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski komentując projekt noweli.

Jak wynika z komunikatu CIR, po zmianach budżet państwa na 2013 rok będzie kształtował się następująco: dochody budżetu państwa - 275.729,440 mln zł; wydatki budżetu państwa - 327.294,440 mln zł; deficyt - 51.565,000 mln zł.

"Łączna kwota podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetu państwa wyniesie 275.729,440 mln zł. Dochody budżetu państwa w okresie I-VII 2013 r. wyniosły 158,5 mld zł (dane szacunkowe), co stanowiło 53,0 proc. dochodów zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2013 r. W omawianym okresie dochody były o 7,5 mld zł (4,5 proc.) niższe, niż w analogicznym okresie 2012 r." - napisano.

"Znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego spowodowało, że w omawianym okresie, w przypadku większości wpływów podatkowych (VAT, akcyza, CIT) zanotowano spadek w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. Jedynie w przypadku podatku PIT zanotowano wzrost (do analogicznego okresu 2012 r.) o 4,8 proc." - dodano.

"Prognozowany ubytek dochodów budżetu państwa w 2013 r. w stosunku do kwoty prognozowanej w ustawie budżetowej na 2013 r. wyniesie 23,7 mld zł, czyli 7,9 proc. Spodziewane w 2013 r. znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w największym stopniu wpłynie negatywnie na dochody podatkowe, w szczególności na dochody z VAT oraz CIT" - głosi komunikat.

FINANSOWANIE DEFICYTU BUDŻETU PAŃSTWA

Zgodnie z komunikatem CIR przewiduje się, że w 2013 roku deficyt budżetu państwa wyniesie nie więcej niż 51.565,0 mln zł wobec planowanego w ustawie na poziomie 35.565,5 mln zł, nadwyżka budżetu środków europejskich nie ulega zmianie wobec planowanej w ustawie na poziomie 6.154,5 mln zł, ujemne saldo przychodów z prywatyzacji i ich rozdysponowania wyniesie 9.432,3 mln zł wobec planowanego w ustawie na poziomie 10.089,8 mln zł.

"Przedstawione pozycje w łącznej kwocie 54.886,9 mln zł (wobec 39.500,7 mln zł w ustawie) zostaną sfinansowane następująco: finansowanie krajowe ukształtuje się na poziomie 29.014,0 mln zł (w ustawie 22.636,7 mln zł), finansowanie zagraniczne wyniesie 25.828,7 mln zł (w ustawie 16.864,0 mln zł)" - napisano.

"Najważniejsze zmiany dotyczą: zwiększenia deficytu budżetu państwa o ok. 16.000,0 mln zł (15.994,500 mln zł), wzrostu finansowania krajowego o 6.377,9 mln zł, co głównie jest efektem wzrostu finansowania w skarbowych papierach wartościowych, wzrostu dodatniego salda środków na rachunkach złotowych budżetu państwa przy pogłębieniu ujemnego salda pożyczek udzielanych z budżetu państwa, wzrostu finansowania zagranicznego o 8.964,6 mln zł w efekcie głównie wzrostu finansowania z tytułu kredytów zaciąganych w międzynarodowych instytucjach finansowych, wzrostu salda z tytułu pozostałych przychodów i rozchodów w wyniku m.in. zwiększonej skali sprzedaży środków walutowych) przy spadku finansowania w obligacjach emitowanych na rynkach zagranicznych" - dodano.

WYDATKI BUDŻETU PAŃSTWA

CIR podaje, że zmiana uwarunkowań prognozy makroekonomicznej spowodowała konieczność ograniczenia wydatków budżetu państwa na rok 2013.

"Łączna kwota proponowanego zmniejszenia wydatków wynosi 7.656,360 mln zł" - napisano.

"Przyjęty poziom ograniczenia przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu deficytu stanowi realizację działań mających na celu zapewnienie wykonywania zadań państwa w warunkach dekoniunktury. Ograniczenie wydatków w większym zakresie utrudniłoby lub uniemożliwiłoby skuteczne przeciwdziałanie dalszemu pogłębianiu spowolnienia gospodarczego" - napisano.

"W projekcie nowelizacji budżetu przewidziano zmniejszenia wydatków w poszczególnych częściach budżetowych (ministerstwach, urzędach centralnych, działach, administracji wojewódzkiej, współfinansowaniu projektów z udziałem środków z UE, wynikające głównie z powstałych oszczędności po postępowaniach przetargowych lub zmianach harmonogramu realizacji niektórych przedsięwzięć)" - dodano.

Rząd przyjął także projekt tzw. ustawy okołobudżetowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »