Tych polskich galerii handlowych już nie ma. Kolejne czekają na rozbiórkę

Z mapy Polski w ciągu kilku ostatnich lat zniknęło wiele centrów handlowych, a na ich miejsce mają powstać nowoczesne inwestycje. Okazuje się, że to jeszcze nie koniec wyburzania galerii handlowych, bo w kolejnych latach planowane są dalsze rozbiórki popularnych obiektów.

Tych galerii handlowych nie ma już w Polsce

Galeria Plaza w Krakowie powstała na przełomie 2001-2002 r. i mieściła 120 lokali handlowo-usługowych. Choć na początku cieszyła się zainteresowaniem, to od 2013 r. zmagała się z problemami. W sierpniu 2021 r. galerię opuścili ostatni najemcy i wówczas została ona zamknięta. Pod koniec 2022 r. rozpoczęła się rozbiórka Plazy, która zakończyła się w 2023 r. Na miejscu dawnej galerii ma powstać obiekt biurowo-usługowy otoczony przez Staw Dąbski oraz zielone tereny, które mają stać się nową wizytówką Krakowa.

Inna galeria, która w zeszłym roku również została doszczętnie rozebrana, to poznańska Galeria Malta, znajdująca się nad Jeziorem Maltańskim. Problemy otwartego w 2009 roku centrum handlowego rozpoczęły się, gdy w 2016 r. niedaleko niego powstała inna, jeszcze większa galeria - Posnania. W 2023 roku Galeria Malta została zamknięta, a w 2024 roku całkowicie rozebrana. Na jej terenie ma powstać osiedle mieszkaniowe.

Reklama

Z mapy Polski mogą zniknąć też inne galerie. Kolejne rozbiórki są w planach

Z trudną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa, wzrostem kosztów energii elektrycznej oraz inflacją już od jakiegoś czasu zmagały się Arkady Wrocławskie. 30 kwietnia 2024 r. zamknięto kilka ostatnich sklepów w galerii, a obecny właściciel podpisał umowę przedwstępną sprzedaży ze spółką Vasting Poland. 

Zgodnie z planami Arkady Wrocławskie mają zostać sprzedane pod koniec sierpnia 2025 r. za kwotę prawie 43 milionów euro. Obiekt prawdopodobnie zostanie zburzony, a na jego miejscu powstanie nowoczesna zabudowa.

Trwają też rozmowy o wyburzeniu galerii Avenida w Poznaniu, choć jej właściciel wyraźnie zaprzecza tego typu planom. Wiceprezydent Poznania w niedawnej rozmowie w Radiu Poznań przekazała plany dotyczące wyburzenia centrum handlowego w związku z rozbudową dworca kolejowego Poznań Główny. Do jej stanowiska odniósł się właściciel Avenidy, który powiedział, że nie ma on żadnych planów ani koncepcji dotyczących likwidacji centrum.

Czy to koniec galerii handlowych? Odwiedza je coraz mniej osób

Jak wynika z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud przeprowadzonego w listopadzie 2023 r. liczba odwiedzin w galeriach i centrach handlowych spadła o 22,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Po pandemii koronawirusa wiele osób przyzwyczaiło się do robienia zakupów w internecie i trend ten najwyraźniej otrzymuje się aż po dziś.

Co więcej, jak wynika z raportu, zmieniły się także zachowania konsumenckie, a przyczyną spadku odwiedzin w galeriach handlowych jest również gwałtowny wzrost cen niemal wszystkich produktów. W wyniku tego wiele osób ogranicza swoje wydatki i nie podejmuje tak spontanicznych decyzji zakupowych jak jeszcze kilka lat temu.

Najnowszy raport firmy Proxi.cloud jest nieco bardziej optymistyczny dla galerii handlowych, bo pokazuje, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. zwiększył się ruch w centrach handlowych o 9,5 proc., co eksperci firmy uważają za rezultat spadku wskaźnika inflacji.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: centrum handlowe | galeria handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »