Tyle zyskasz na ponownym przeliczeniu emerytury. Kto może złożyć wniosek?
Zastanawiasz się, czy warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Wiele osób może na tym zyskać. Dowiedz się, czy jesteś w ich gronie oraz w jaki sposób o to wnioskować.
Ponowne przeliczanie emerytury następuje w kilku sytuacjach. Jeśli po przyznaniu świadczenia osoba pobierająca emeryturę pracowała lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie oblicza wysokość emerytury.
Niekiedy zdarza się, że dopiero po przyznaniu świadczenia senior dysponuje dokumentami poświadczającymi okresy ubezpieczenia, które podwyższają emeryturę. W takiej sytuacji ponowne przeliczenie wysokości świadczenia również jest potrzebne.
Obecnie temat przeliczania emerytur jest głośny, ponieważ od 1 kwietnia 2023 roku ZUS korzysta z nowych tablic Głównego Urzędu Statystycznego, który opublikował zaktualizowane dane na temat spodziewanej długości życia.
Najnowsze tablice GUS-u umożliwiają przyznanie emerytury nawet o 3,7 proc. wyższej dla osób w wieku 60 lat i o 4,1 proc. wyższej dla osób w wieku 65 lat względem wyliczeń dokonywanych na podstawie poprzednich tablic.
Największy zysk z nowych tablic GUS mogą osiągnąć osoby, które uzyskały prawa emerytalne między kwietniem 2022 a marcem 2023 roku. Jednak nie wszyscy zyskają na złożeniu wniosku o przeliczenie emerytury.
Mogą to zrobić wyłącznie seniorzy, którzy po nabyciu prawa do emerytury nadal pracowali i odprowadzali składki emerytalne. Pozostałe osoby oczywiście wniosek złożyć mogą, ale może on być rozpatrzony negatywnie lub nie przynieść spodziewanego pozytywnego rezultatu.
W grupie osób, dla których złożenie wniosku nic nie zmieni lub nawet może doprowdzić do obniżenia emerytury, znajdują się osoby, które nie pracowały po spełnieniu warunków do uzyskania świadczenia.
Złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury nie jest trudne. Można tego dokonać na kilka sposobów.
Po pierwsze, można złożyć osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby pisemne podanie w jednym z oddziałów ZUS. Można takie oświadczenie również nadać pocztą, albo w razie przebywania za granicą, skorzystać z pośrednictwa polskiego urzędu konsularnego.
Czytaj więcej: Ile zyskasz na ponownym przeliczeniu emerytury? Kto może złożyć wniosek?
KO