Ile zyskasz na ponownym przeliczeniu emerytury? Kto może złożyć wniosek?
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice dotyczące średniego trwania życia. Jest to ważny wskaźnik dla wielu przyszłych emerytów. Dodatkowo wpłyną na wysokość świadczeń niektórych osób, które już nabyły prawa emerytalne. Sprawdź, kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i ile na tym zyska przeciętny emeryt.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest osobiste stawienie się w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takiej sytuacji można złożyć podanie pisemnie lub ustnie do protokołu. W oddziale ZUS dokument może złożyć również pełnomocnik osoby, która chce wystąpić o ponowne przeliczenie świadczenia.
Druga możliwość to złożenie wniosku o przeliczenie emerytury poprzez wysyłkę go pocztą. Trzecią, ostatnią opcją, jest skorzystanie z pośrednictwa polskiego urzędu konsularnego.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okresy:
- nauki w szkole wyższej,
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
- pracy,
- prowadzenia działalności pozarolniczej,
- służby wojskowej,
- urlopu wychowawczego.
Dodatkowo wymagane są dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może złożyć emeryt, który po przyznaniu mu świadczenia emerytalnego cały czas pracował. Z tego względu na jego konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych były odprowadzane składki emerytalne. W takiej sytuacji, po ustaniu zatrudnienia, raz na rok ZUS doliczy emerytowi składki do świadczenia.
Możliwość ponownego przeliczenia emerytury może skutkować wyższym świadczeniem w przypadku osób, które po nabyciu prawa do emerytury uzyskały nowe dokumenty dotyczące okresów składkowych oraz nieskładkowych, a także wynagrodzenia. Jeśli dotyczyły one okresów przed nabyciem prawa do świadczenia emerytalnego, możliwe jest złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury.
Czytaj również: Z jakich lat pracy naliczana jest emerytura? Tyle musisz pracować
Co do zasady nie ma ustawowych przeciwwskazań co do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Jednak nie każdemu świadczeniobiorcy może się to opłacać lub nic nie zmieni nic w wysokości przyznanej emerytury.
W tej grupie znajdują się emeryci, którzy po spełnieniu warunków do uzyskania świadczenia, nie prowadzili żadnej działalności zarobkowej, a co za tym idzie, na ich konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie były odprowadzane żadne składki. W tym przypadku wniosek o ponowne przeliczenie emerytury nie zmieni nic w wysokości świadczenia emerytalnego.
Najwięcej na nowych tablicach opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, zyskają osoby, które nabyły prawa emerytalne między kwietniem 2022 a marcem 2023.
Tablice opublikowane przez GUS dotyczą średniego dalszego trwania życia. Zostały one oparte na danych o śmiertelności za 2022 rok. Od 1 kwietnia 2023 roku są one wykorzystywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę.
Zobacz także:
Czy rodzice mogą przepisać mieszkanie na dziecko? Takie są zasady darowizny
Umowa zlecenie. Czy liczy się do emerytury i czym różni się od umowy o pracę?
Ceny drewna opałowego 2023. Co to jest kubik drewna i ile kosztuje?