Ubezpieczenie turystyczne na urlop. Czy warto je kupić przed wyjazdem?

Niezależnie od tego, jak fajnie zaplanowałeś swoje wakacje, powinieneś wziąć pod uwagę również najgorszy scenariusz zdarzeń: pobyt w szpitalu, wypadek, transport zmarłego, czy uszkodzenie drogocennego mienia. Żeby przygotować się na te mniej przyjemne rzeczy, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem turystycznym.

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Czerwiec, lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w na całym świecie. Dlatego niemal wszyscy szukają dobrego pomysłu na wakacyjny urlop i z wypiekami na twarzy planują wypoczynek na plaży, czy przy okazji rozmaitych aktywności fizycznych. Czy warto przedtem wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie podróżne to rodzaj polisy, której zakres obejmuje straty finansowe związane z podróżowaniem. Dotyczy to również uszczerbku na zdrowiu, czy najbardziej skrajnych sytuacji takich jak poważna kontuzja, a nawet zgon. Z tego względu dobrze zastanowić się nad nabyciem polisy turystycznej.

Reklama

Ubezpieczenie turystyczne: przed czym może cię ochronić?

Polisę turystyczną można nabyć online i w punkcie ubezpieczyciela. W wielu polskich miastach i małych i dużych swoje biura prowadzą agenci, którzy mogą zaoferować kilka ofert od różnych firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu znalezienie zakresu ubezpieczenia, które najbardziej odpowiada podróżnikowi, jest prostsze.

Polisy turystyczne obejmują rekompensatę kosztów odwołania lub przerwania podróży, a także kradzieży bagażu, czy rzeczy osobistych. Niektóre z ofert dają też ochronę turystom w zakresie wynajmowanego mienia, na przykład samochodu. Do tego dochodzi ubezpieczenie medyczne lub na wypadek śmierci.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje też zakres usług obejmujący całodobową pomoc. Dzięki temu można uzyskać poradę lub cenne wskazówki w nagłych wypadkach. Do takich sytuacji zalicza się, chociażby:

  • uzyskanie paszportu tymczasowego,
  • pomoc w przelewach gotówkowych,
  • tłumaczenie rozmowy w języku obcym.

Kluczową kwestią jest zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia i zakresem usług, jakie obejmuje dana polisa. Dzięki temu będzie można upewnić się co do opcji pomocy, z jakich będzie można skorzystać w trakcie wakacji i uniknąć sytuacji, kiedy wybrało się nieodpowiednie ubezpieczenie.

Czytaj również: Emeryci z tych roczników powinni zgłosić się do ZUS. Chodzi o wysokość emerytur

Ubezpieczenie turystyczne: czego nie obejmuje polisa?

Polisy mają klauzule, które dotyczą wyłączeń ochrony. Ze szczegółowymi informacjami na ten temat można się zapoznać, sprawdzając OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Wyłączenie ochrony dotyczy wydarzeń, których skutki nie będą w żaden sposób rekompensowane przez polisę.

Najczęściej ubezpieczenie nie obejmuje skutków klęsk żywiołowych, wypadków w stanie nietrzeźwości, efektów choroby psychicznej, czy działań wojennych, na przykład zamachów terrorystycznych. Z ubezpieczenia nie będzie można skorzystać także wtedy, gdy ewentualne szkody lub uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek umyślnego działania lub rażącej nieodpowiedzialności klienta.

Ubezpiecznie turystyczne: OC i klauzula alkoholowa

W opisach niektórych ofert polis turystycznych można zauważyć dopisek "OC". Odnosi się on do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej turysty, który udaje się na wakacje. W takim przypadku polisa zadziała w sytuacji, gdy na przykład klient spowoduje obrażenia ciała drugiej osoby, czy zniszczy mienie. Wtedy to zadośćuczynienie (odszkodowanie lub renta) zostanie wypłacone z polisy. Warto wiedzieć, że polisa OC może obejmować też szkody wyrządzone przez dzieci i zwierzęta ubezpieczonego.

W ubezpieczeniu turystycznym może też znaleźć się klauzula alkoholowa. Jest to rodzaj rozszerzenia polisy, który sprawia, że ubezpieczenie zadziała nawet w sytuacji, gdy niebezpieczne zdarzenie powstanie w związku z byciem pod wpływem alkoholu. Nie oznacza to jednak, że można pić alkohol w nieograniczonych ilościach i nie przejmować się konsekwencjami. W każdym OWU ubezpieczenia znajdują się sprecyzowane wartości alkoholu, które mogą znajdować się we krwi w trakcie zdarzenia.

Czytaj również: "Niepracująca matka trójki dzieci". Burza w sieci, reaguje premier

Ubezpieczenie turystyczne: czy można uwzględnić uprawianie sportu?

Osoby udające się na aktywne wakacje mogą wybrać ubezpieczenie turystyczne uwzględniające uprawianie sportu. Decydując się na taką polisę, można zabezpieczyć sprzęt sportowy, na przykład w przypadku kradzieży lub uszkodzenia. 

Ubezpieczenie sportowe obejmuje też OC. Można z niego skorzystać nawet w sytuacji, gdy ktoś udaje się uprawiać ryzykowne lub ekstremalne dyscypliny. Zalicza się do nich m.in.: sporty górskie, powietrzne, motorowe i wodne. Warto podkreślić, że jeśli ktoś wykupi standardowe ubezpieczenie turystyczne, a nie wersję sportową, nie będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie, jeśli coś mu się stanie w trakcie uprawiania aktywności fizycznej.

Karta EKUZ: alternatywa dla tradycyjnego ubezpieczenia turystycznego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który może przydać się w trakcie podróżowania po Europie. Potwierdza prawo do świadczeń medycznych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii), a także Wielkiej Brytanii i Irlandii. 

Okazując kartę EKUZ, można skorzystać z pomocy medycznej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dysponując tym dokumentem, podróżny zostanie potraktowany tak samo, jak obywatele w danym państwie. Karta EKUZ jest bezpłatna.

Czytaj również: 

Kursy walut. Ile trzeba zapłacić za euro, dolara i franka szwajcarskiego?

Górnicy zmuszeni do zamknięcie kopalń od zaraz, ale mają plan. Czy wizyta Timmermansa w Wielkopolsce Wschodniej rozwiąże ich problemy?

Ostatnie dni na wolności. Oszustka z Doliny Krzemowej wkrótce trafi do więzienia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie turystyczne | polisa turystyczna | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »