Ubywa gazu w polskich magazynach. Jaki jest aktualny stan zapasów?
Wypełnienie magazynów gazu w Polsce spadło i według stanu na 8 grudnia wynosi 91 proc. - poinformowała spółka Gas Storage Poland, do której należą wszystkie polskie magazyny gazu. Na początku listopada napełnienie wynosiło 98 proc.
W czerwcu 2022 roku, kilka miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę - której skutkiem był kryzys energetyczny w Europie - UE przyjęła rozporządzenie zobowiązujące państwa członkowskie do magazynowania gazu. Zgodnie z przepisami, unijne instalacje gazowe mają być sukcesywnie napełniane przez cały rok - tak, żeby do 1 listopada poziom zapasów wynosił 90 proc.
W tym roku Dyrekcja Generalna KE ds. Energii już 31 października ogłosiła, że unijne magazyny gazu są wypełnione w 95 procentach - cel został więc osiągnięty szybciej.
Według serwisu Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI), monitorującego zapasy gazu w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, na dzień 8 grudnia (najnowsze dostępne dane) wypełnienie gazem magazynów w całej wspólnocie wynosiło 82,38 proc. (zgromadzony wolumen sięgał 945,58 TWh wobec 3760,87 TWh rocznego zużycia) po spadku o 0,33 proc. w ciągu poprzedzającej doby.
W polskich magazynach zgromadzony wolumen gazu na dzień 8 grudnia - według serwisu AGSI - to 34,22 TWh. Polska rocznie zużywa 206,2 TWh - podaje serwis. W ciągu poprzedzającej doby wypełnienie magazynów gazu w naszym kraju zmalało o 0,12 proc.
W Polsce istnieje 7 podziemnych magazynów gazu wysokometanowego. Należą one do odpowiedzialnej za ich eksploatację i rozbudowę spółki Gas Storage Poland, którą w 2024 r. od PGNiG (obecnie grupa Orlen) kupił Gaz-System (jest to operator systemu przesyłowego paliw gazowych na terenie Polski).
Podziemne magazyny gazu (PMG) to naturalne przestrzenie zlokalizowane głównie w wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej, a także w kawernach solnych i nieczynnych kopalniach węgla kamiennego. Do tych miejsc zatłacza się gaz w celu sezonowego, jak i strategicznego przechowywania tego surowca. Ma to na celu zapewnienie sprawności systemu, ale też bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dodatkowo w Polsce istnieją dwa magazyny gazu zaazotowanego, zarządzane przez PGNiG. Warto wspomnieć, że w Polsce powstają zarówno nowe, jak i rozszerzane są istniejące magazyny gazu.