Uczniowie czwartych klas dostaną laptopy. O ile rodzice przyjmą warunki umowy
Najpóźniej do końca 2023 roku każdy czwartoklasista dostanie przenośny komputer. Zgodnie z rządowym programem sprzęt zostanie przekazany na własność rodzicom lub opiekunom prawnym. Nie oznacza to jednak dowolności w rozporządzaniu komputerem. Jak wynika z projektu rozporządzenia, przez pięć lat nie będzie można go oddać ani sprzedać. Na wezwanie szkoły trzeba też będzie okazać laptopa. Pierwsze egzemplarze trafią do dzieci we wrześniu.
Na mocy ustawy z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, laptopy przysługują wszystkim uczniom czwartych klas szkół podstawowych - zarówno publicznych, jak i niepublicznych, również dzieciom z Ukrainy. Przenośne komputery będą własnością rodziców lub ich prawnych opiekunów i mają być stałym wyposażeniem uczniów na tym etapie edukacji.
Każdego roku nowe laptopy będą trafiać do kolejnych czwartoklasistów. Zakupy będą dokonywane na podstawie liczby uczniów w danym roczniku. Decyzję o wyborze właśnie tego etapu edukacji rząd argumentował zakończeniem nauczania początkowego i wejściem w nowy tryb nauki.
Za laptopy nie trzeba będzie płacić. Przyjęcie sprzętu będzie się wiązało z koniecznością podpisania umowy, której treść zawarto w rozporządzeniu. Według dokumentu rodzic zobowiązuje się do zachowania na sprzęcie oryginalnego logo, a także naklejek. Będzie też zobowiązany do okazania komputera w szkole, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. W ciągu pięciu lat od otrzymania laptopa nie będzie można go oddać ani spieniężyć.
Odbierając sprzęt, rodzic będzie składał też oświadczenie do organu prowadzącego, że uczeń nie otrzymał laptopa w innej szkole lub klasie. Będzie też zobowiązany zawrzeć klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Teoretycznie grozi za to pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 233 par. 6 ustawy z 6.06.1997 r. Kodeks karny). Jednak eksperci z portalu prawo.pl wskazują, że nie można ani ukraść ani sprzeniewierzyć rzeczy, która stanowi własność danej osoby.
Nowe komputery przenośne w pierwszej kolejności trafią do placówek edukacyjnych, skąd będą mogli odebrać je opiekunowie prawni uczniów. Ponieważ zakupiono pięć różnych modeli, nie każde dziecko otrzyma dokładnie taki sam sprzęt. O zawartości i wykorzystaniu urządzenia decydować będą opiekunowie prawni ucznia.
Zwrot komputera nie będzie wymagany jeśli uczeń zmieni szkołę. Komputer służyć ma bowiem do nauki na każdym kolejnym etapie edukacji. Co nie oznacza, że nie będzie można instalować na nim gier i programów odbiegających od tematyki szkolnej.
Sprzęt posiada trzyletnią gwarancję, w ramach której producent lub wskazany przez niego serwis dokonają ewentualnej naprawy. Jeśli usterka okaże się na tyle poważna, że nie będzie można usunąć jej w ciągu maksymalnie pięciu dni roboczych, uczeń otrzyma komputer zastępczy o podobnych parametrach.