UE zatwierdza import 111 732 ton cukru po obniżonych stawkach
Kraje UE będą mogły zaimportować dodatkowo 111 732 ton cukru po obniżonej stawce celnej - wynika z decyzji Komisji Europejskiej, podjętej w czwartek.
Decyzja KE wynika z przyjętych przez kraje UE w maju propozycji dotyczących "zwiększenia płynności" unijnego rynku cukru w najbliższych miesiącach, w związku z wyjątkowymi tegorocznymi niedoborami i rosnącymi coraz bardziej cenami tego towaru.
Pierwszym środkiem zaradczym jest zwiększenie kwoty importu cukru o kolejne 200 tys. ton przy zerowej stawce celnej. Drugim - umożliwienie dalszego importu cukru przy obniżonej stawce cła poprzez system przetargowy.
Decyzja o wydaniu licencji na import 200 tys. ton. zapadła w lipcu.
Czwartkowa decyzja KE zezwala na import ponad 111 tys. ton cukru w trzech różnych rodzajach. KE proponuje import 83 tys. ton surowego cukru do rafinacji po minimalnej cenie 170,06 euro za tonę; 757 ton surowego cukru z trzciny cukrowej nie do rafinacji po minimalnej cenie 190 euro za tonę oraz 27 440 ton białego cukru po cenie nie mniejszej niż 250 euro za tonę.
Jest to już trzecia decyzja KE zezwalająca na import do UE dodatkowych ilości cukru po obniżonych stawkach. Zgodnie z majowymi postanowieniami, przetargi są ogłaszane regularnie od lipca do końca roku gospodarczego, czyli końca września. Kolejny przetarg ma być ogłoszony za dwa tygodnie. Łącznie, w ramach tych przetargów, KE zezwoliła na import 328 304 dodatkowych ton cukru.
Importy w formie przetargu są jednak obwarowany wieloma warunkami, a decyzja o wielkości dodatkowych kwot oparta jest na analizie wniosków unijnych operatorów (koordynujących import cukru w krajach UE). Zgodnie z założeniami przyjętymi w maju, musieli oni dostarczyć KE swoje propozycje wielkości importu i obniżki cła, na podstawie których Komisja miała zaakceptować wybrane przetargi, oceniając sytuację na rynku cukru.
Jeśli importerzy w pełni poprą zaproponowane stawki i wielkość dodatkowego importu, Komisja przedstawi w najbliższych dniach współczynnik przydziału cukru i wyda na tej podstawie licencje na import.
Sprawdź bieżące notowania surowców na stronach Biznes INTERIA.PL
Uzyskane licencje będą ważne przez trzy miesiące - informowała wcześniej KE.
W listopadzie ub. roku, żeby zwiększyć opłacalność importu, KE zawiesiła cło w wysokości 98 euro za tonę na określoną wielkość importu cukru na unijny rynek. W marcu upłynniła dodatkowe 500 tys. ton cukru (ponad wyznaczone kwoty), a w kwietniu zwiększyła limit importu bez cła o 300 tys. ton.
KE wprowadziła kwoty cukrowe, aby zmniejszyć drogą produkcję cukru w Europie i zastąpić ją tańszym importem, co miało skutkować niższą ceną dla konsumentów. Produkcja cukru z buraków cukrowych jest droższa niż produkcja cukru trzcinowego np. w Brazylii i na Karaibach. Unijna kwota pozwala Polsce na produkcję 1,4 mln ton cukru rocznie.