Ukarać pracodawcę

Twój pracodawca nie wypłaca w terminie pensji? Traktuje jak niewolnika i nie wypuszcza na urlop? A ty znosisz to pokornie, bo nie ma na horyzoncie wolnego stołka, na który mógłbyś przeskoczyć? Poza tym nie masz ochoty na włóczenie się po sądach. Posłowie przygotowują bicz na nierzetelnych pracodawców.

Jak podała "Rzeczpospolita", powstały dwa projekty:

1) Przewiduje grzywnę nie niższą niż 3 000 zł za niewypłacanie wynagrodzeń, nieudzielanie urlopu bądź niewydanie świadectwa pracy. Inspektor pracy miałby nakładać mandat do 3 000 zł lub równowartość należnej pensji.
Pracownik posiadający tytuł wykonawczy mógłby zażądać wpisania niesolidnego pracodawcy do rejestru dłużników - w przypadku, gdy ten nie zapłaciłby w ciągu 30 dni.

2) Przewiduje podniesienie grzywien minimalnych - 500 zł groziłoby za zawarcie niewłaściwej umowy, naruszanie przepisów o czasie pracy, BHP, niepłacenie wynagrodzeń, nieudzielanie urlopu, niewydanie świadectwa pracy.
Za działanie na szkodę osób wykonujących pracę zarobkową groziłaby grzywna do 20 000 zł. Inspektor miałby prawo nałożyć mandat do 2 000 zł, a kara rosłaby do 4 000 zł przy łamaniu przepisów dotyczących czasu pracy i wynagrodzenia w stosunku do co najmniej 10 osób. Recydywa byłaby karana mandatem do 5 000 zł.
Jako przestępstwa traktowane byłoby niewykonanie orzeczenia sądu nakazującego wypłatę wynagrodzeń. Grzywna przymuszająca mogłaby być nakładana kilkakrotnie (zwracana byłaby w 75 proc.). Ukarać można też cały zakład - do 10 proc. przychodu. Inspekcja pracy w postępowaniu karnym miałaby status pokrzywdzonego i mogłaby przekazać mediom informację o zaistniałych nieprawidłowościach wraz z nazwą firmy.

Reklama

Który z projektów uważasz za bardziej trafiony? A może masz własny pomysł, który ułatwiłby zapobieganie krzywdzeniu pracownika i skutecznie karałby pracodawcę w przypadkach naruszeń?

Czy twoja firma boryka się z takimi problemami? Czy pracownicy walczą z nierzetelnością pracodawcy, czy po prostu czekają, bojąc się konsekwencji sprzeciwu?


Na naszym Forum poruszamy ważne tematy:
Naciągnięci w hipermarkecie
Biznes - droga przez mękę
Uciec za granicę
Z ojca na syna
Złodziej zgodny z prawem?
Urzędnicy szkodzą?
PKP - terrorysta?
Emerytura pod palmami?
Odebrać paszporty?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ukarany | ukarana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »