UKE nałożył na PTK Centertel 2,5 mln zł kary
Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Polską Telefonię Komórkową Centertel, operatora sieci Orange 2,5 mln zł kary za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do klientów.
Chodzi o wprowadzone przez operatora zmiany w cenniku usług z lipca 2010 r. Dotyczyły one użytkowników, którzy mieli podpisaną z PTK Centertel umowę w promocji "Zetafon".
Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, operatorzy w razie podwyższenia cen usług telekomunikacyjnych są zobowiązani - z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego przed wprowadzeniem zmian - powiadomić o tym abonentów. Powinni poinformować ich o tym na piśmie, jak i podać tę informację do publicznej wiadomości. Jednocześnie abonent powinien zostać poinformowany o prawie wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji zmian.
Abonent powinien zostać poinformowany także o tym, że w razie skorzystania z prawa wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji podwyższenia cen operatorowi nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, a także zwrot przyznanej abonentowi ulgi. Zdaniem UKE, PTK Centertel nie wypełnił wskazanych w ustawie obowiązków informacyjnych. Dotyczyło to ponad 1 mln 152 tys. klientów.
Prawo telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach nałożenie przez prezesa UKE kary pieniężnej w maksymalnej wysokości do 3 proc. przychodów ukaranego podmiotu.
_ _ _ _ _
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) ustalił poziom hurtowych stawek opłat dla Polskiej Telefonii Cyfrowej za zakańczanie połączeń w sieci mobilnej (MTR) na 9,66 gr za minutę od 1 lipca tego roku - podał UKE w komunikacie.
Pod koniec marca Centertel, PTC, Polkomtel i P4 złożyli do UKE wnioski dotyczące inwestycji w zamian za mniejsze cięcia stawek za zakańczanie połączeń.
Urząd Komunikacji Elektronicznej w zamian za wolniejsze tempo spadków hurtowych stawek za zakańczanie połączeń oczekuje od Centertela, PTC, Polkomtela i P4 inwestycji, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G co najmniej 80 proc. obszaru kraju.
Urząd informował, że jeśli operatorzy dojdą do porozumienia z UKE w lipcu MTR-y spadną do 15,2 groszy z obecnych 16,77 groszy. W przypadku braku porozumienia stawki zmniejszą się od drugiej połowy roku do niecałych 10 groszy za minutę.
Centertel i Polkomtel porozumiały się z UKE i dla nich stawki MTR od 1 lipca wyniosą 15,2 groszy za minutę.
MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.