Ukraińcy w polskich sklepach i na usługi wydali prawie 2 mld zł

Podczas jednej wizyty w Polsce obywatel Ukrainy zostawił w sklepach i restauracjach średnio 773 zł. Według ekspertów Personnel Service, większe otwarcie na ruch przygraniczy i pracowników z Ukrainy mogłoby znacząco pomóc polskiemu PKB.

W II kwartale 2017 roku granicę Polski przekroczyło 46 mln cudzoziemców. Ich liczba z roku na rok rośnie szybciej niż liczba Polaków przekraczających naszą granicę. Oznacza to, że częściej obcokrajowcy odwiedzają nas niż my ich. Obcokrajowcy zostawiają też w Polsce coraz więcej pieniędzy. Jak wskazał GUS, najwyższe wydatki, biorąc pod uwagę lądową granicę, ponieśli cudzoziemcy przekraczający granicę z Niemcami (47,6 proc. ogółu wydatków cudzoziemców), następnie z Ukrainą (20,3 proc.), Czechami (11,5 proc.), Słowacją (7,8 proc.), Białorusią (6,4 proc.), Litwą (4,8 proc.) i Rosją (1,6 proc.). Jeżeli jednak spojrzymy na średnie wydatki ponoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw podczas jednej wizyty w Polsce - rekordowe kwoty wydali Ukraińcy.

Reklama

- Przeciętny Ukrainiec odwiedzający Polskę wydał u nas w II kwartale średnio 773 zł. To o 42 zł więcej niż w poprzednim kwartale. Te dane wyglądają szokująco, zwłaszcza jeżeli zestawi się je z przeciętną pensją w tym kraju. Z danych State Statistics Service of Ukraine wynika, że w II kwartale tego roku średnie wynagrodzenie na Ukrainie wynosiło ok. 7 tys. hrywien1 , co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 960 zł. Można więc powiedzieć, że Ukraińcy przyjeżdżają i zostawiają u nas prawie całą pensję - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Mieszkańcy Ukrainy w II kwartale tego roku wydali w polskich sklepach, restauracjach czy hotelach ponad 1,9 mld zł - to oznacza, że w ciągu półrocza wydali aż 3,6 mld zł.

Co kupowali cudzoziemcy?

Cudzoziemcy kupowali w Polsce przede wszystkim towary nieżywnościowe, na które przeznaczyli ok. 83 proc. swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe wydali ponad 13 proc., a na pozostałe wydatki ok. 4 proc. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (ok. 25 proc. wydatków na towary nieżywnościowe), sprzęt RTV i AGD (ok. 19 proc.) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 16 proc.).

- Rosnące wydatki Ukraińców w Polsce to między innymi efekt większego zainteresowania naszych wschodnich sąsiadów pracą u nas. Proszę pamiętać, że odkąd Polacy zaczęli wyjeżdżać do pracy do Wielkiej Brytanii, ten kierunek stał się jednym z najpopularniejszych wśród podróżujących samolotem. To pokazuje, że czynnik zawodowy łączy się z czynnikiem turystycznym. I jestem przekonany, że wydatki Ukraińców z roku na rok będą rosły. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie na nich wśród polskich pracodawców od początku roku wzrosło o ok. 30 proc. - podsumowuje Krzysztof Inglot.

1 http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2017/gdn/Szp_ed/Szp_ed_e/Szp_ed_2017_e.html

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraińcy | Personnel Service | handel | wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »