Ukraiński system przesyłowy gazu wykorzystany w 24 proc.
Przepustowość ukraińskiego systemu gazociągów tranzytowych w I kwartale 2022 r. została wykorzystana do transportu rosyjskiego gazu do krajów UE w niecałej jednej czwartej - wynika z danych organizacji europejskich operatorów przesyłowych gazu ENTSOG.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
Ukraiński system, którym zarządza operator GTSOU liczy m.in. 33 tys. km gazociągów i 57 tłoczni. Główne ukraińskie gazociągi przesyłowe wiodą z Rosji do Rumunii, na Węgry i Słowację, oraz do Polski. Roczne zdolności przesyłowe w kierunku zachodnim są na poziomie 140 mld m sześc. gazu rocznie.
Zgodnie z danymi, publikowanymi przez ENTSOG, połączenie z Polską w okresie styczeń-marzec 2022 r. zostało wykorzystane w 50 proc., w kierunku Polski przesłane zostało tamtędy 580 mln m sześć gazu. Na granicy polsko-ukraińskiej znajduje się jeden z trzech punktów odbioru gazu przez PGNiG z kontraktu jamalskiego.
Na Słowację gazociągiem "Przyjaźń" przepłynęło w I kwartale niecałe 5 mld m sześc. rosyjskiego gazu.
Zgodnie z danymi ENTSOG, wykorzystanych zostało 28 proc. całej dostępnej przepustowości w kierunku zachodnim.
Gazociąg wiodący na Węgry został wykorzystany w 3 proc., popłynęło tamtędy ok. 150 mln m sześć. gazu. W 2021 r. Węgry podpisały z Gazpromem nowy kontrakt i otrzymują większość rosyjskiego gazu przez Serbię i z Austrii.
Z kolei gazociąg, wiodący z Ukrainy do Rumunii został wykorzystany w nieco ponad jednej piątej, transportując niecałe 400 mln m sześc. gazu.
Obowiązujący kontrakt przesyłowy z Gazpromem przewiduje tranzyt 40 mld m sześc. gazu przez ukraiński system w 2022 r. na zasadzie ship-or-pay. W ocenie GTSOU, system ukraiński może bez problemu i w każdej chwili zastąpić gazociąg Nord Stream 1 i przesłać do Europy taki sam wolumen gazu.
Gazociągi na połączeniach Ukrainy ze Słowacją i Węgrami zostały wykorzystane do przesyłu gazu w kierunku Ukrainy. Ze Słowacji popłynęło prawie 230 mln m sześc., a z Węgier - 225 mln m sześc. Zdolność rewersową ma również połączenie z Polską, ale, jak wynika z danych ENTSOG, w I kwartale 2022 nie było wykorzystywane w ten sposób.
Czytaj także: Ile kosztuje Netflix
***