Ulga internetowa: Faktura z nazwiskiem

Po raz pierwszy podatnicy będą mogli odliczyć wydatki poniesione na internet. Niezbędna będzie jednak faktura wystawiona na nazwisko i imię podatnika korzystającego z odliczenia.

Podstawę do skorzystania z ulgi internetowej stanowi art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przepis zaczął obowiązywać 1 stycznia 2005 r., więc podatnicy przygotowujący się do rozliczenia rocznego po raz pierwszy będą mogli skorzystać z tej ulgi.

Odliczeniu w ramach ulgi na internet podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania. Limit odliczenia został ustanowiony do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Reklama

Odliczeniu podlegają zatem nie tylko wydatki na internet w mieszkaniu, ale także w domu. Ponadto z przepisów nie wynika, żeby mieszkanie czy dom musiały być własnością podatnika. Ustawa wskazuje, że jest to lokum, w którym podatnik mieszka, czyli faktycznie przebywa. Może to być więc także mieszkanie zajmowane na podstawie umowy użyczenia czy najmu itd.

Niestety, dla skorzystania z ulgi ustawa wymaga faktury. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą VAT. Jeżeli korzystamy z internetu np. w wynajętym mieszkaniu, konieczne będzie założenie internetu na siebie, a nie na właściciela mieszkania. To bardzo ważne, bo nawet gdy najemca będzie faktycznie ponosił wydatki na internet, nie będzie mógł odliczyć ulgi, jeśli faktury będą wystawiane na kogoś innego.

Potwierdza to pismo Ministerstwa Finansów z 25 lutego 2005 r. w sprawie tzw. ulgi internetowej (Nr PB5/MC-033-29--368/05). Ministerstwo wyjaśnia, że oprócz ponoszenia wydatków na internet w miejscu zamieszkania konieczne jest udokumentowanie go fakturą. A to oznacza, że podatnik musi posiadać zapłaconą fakturę z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).

W sytuacji gdy użytkownikiem internetu są małżonkowie i obydwoje ponoszą wydatki z tego tytułu, to aby obydwoje mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze muszą widnieć zarówno dane osobowe męża, jak i żony. Tylko wtedy każdy z nich będzie mógł dokonać odliczenia do wysokości 760 zł. W przeciwnym razie z odliczenia skorzysta tylko ten małżonek, którego imię i nazwisko wpisane jest na fakturze. Zasada ta ma zastosowanie również do pozostałych domowników. Jeżeli z ulgi chciałoby np. skorzystać dziecko, również musi posiadać fakturę dokumentującą poniesiony wydatek. Jej brak będzie pozbawiał prawa do odliczenia.

Aleksandra Tarka

Opłata instalacyjna

Michał Stolarek, radca prawny

Odliczeniu podlegają ponoszone przez podatnika wydatki z tytułu użytkowania internetu. O użytkowaniu możemy mówić dopiero po udostępnieniu odbiorcy dostępu do sieci. Wszelkie opłaty poniesione wcześniej nie są podstawą do skorzystania z ulgi. Nie będą więc podlegały odliczeniu wydatki związane z instalacją, prowadzącą dopiero w efekcie do umożliwienia korzystania przez użytkownika z sieci internetowej.

Potwierdzenie zapłaty

Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy z kancelarii w Kaliszu

Dowód zapłaty za usługi dostępu do internetu jest dokumentem niezbędnym dla skorzystania z ulgi. Odliczeniu podlegają jedynie wydatki faktycznie zapłacone. Pewne problemy mogą mieć klienci bankowości elektronicznej. W ich przypadku dowodem jest wygenerowane elektronicznie potwierdzenie zapłaty. Ale już nie jego wydruk na papierze. Organy podatkowe mogą zatem żądać innych dokumentów (zaświadczeń czy wyciągów wydanych przez bank w formie papierowej). Mogą jednak poprzestać na wydrukach sporządzonych przez podatnika. Pozwala na to Ordynacja podatkowa dopuszczająca jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy.

Internet w komórce

Jerzy Bielawny, ekspert Instytutu Studiów Podatkowych

Fakt użytkowania internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego nie pozbawia automatycznie podatnika prawa do ulgi. Aby z niej skorzystać, istotne jest użytkowanie sieci w budynku lub lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika. Nie ma natomiast znaczenia, czy użytkownik ma możliwość korzystania z internetu również w innych miejscach. W praktyce mogą się jednak pojawić trudności dowodowe. To podatnik korzystający z ulgi musi udowodnić, że spełnił określone prawem warunki. W przypadku korzystania z sieci - zarówno w domu, jak i poza nim - podatnikowi także będzie przysługiwało prawo do ulgi. Ale będzie, po pierwsze, musiał udowodnić korzystanie z internetu w domu, a po drugie, będzie mógł uwzględnić proporcjonalnie tylko tę część opłat, które dotyczą korzystania z dostępu do sieci w domu.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: ulga | faktura | odliczenia | podatnik | ulgi | internet | nazwisko | podatnicy | wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »