Upadła jedna ze spółek dostarczających energię na Węgrzech

Portal gospodarczy G7.hu podał, że upadła jedna z węgierskich spółek dostarczających energię elektryczną, JAS Budapest Zrt. Według jej przedstawicieli główną przyczyną był wzrost cen prądu wynikający z coraz wyższej ceny gazu.

JAS Budapest Zrt. zawiesił dostarczanie prądu odbiorcom. Spółka już pod koniec października poinformowała klientów, że nie będzie w stanie wywiązać się z dostaw.

Jak wyjaśnia portal G7.hu, zwykle firmy dostarczające energię zawierały z elektrowniami umowę na rok na dostawę zadeklarowanej przez klientów ilości prądu po stałej cenie. W ostatnich latach stosowano jednak także inną praktykę: dostawca kupował energię w elektrowniach w ciągu roku, co było korzystne w przypadku spadku cen. Ponieważ jednak ceny rosły, dostawca znalazł się w kłopocie.

Reklama

JAS Budapest Zrt. próbował latem wynegocjować z klientami podwyżkę cen energii, znaczna ich część nie chciała się jednak na to zgodzić. Wtedy spółka, powołując się na zmiany techniczne, zawiesiła dostawy klientom odrzucającym podwyżkę i oznajmiła, że może je wznowić tylko po podpisaniu nowej umowy. Część klientów wystąpiła wtedy na drogę prawną.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ostatecznie około 300-400 przedsiębiorstw kupujących energię elektryczną w spółce od 30 dni nie ma długoterminowych dostaw. Tak jest m.in. w przypadku jednego z największych klientów firmy, przedsiębiorstwa odpowiadającego za oświetlenie publiczne Budapesztu.

"Historia JAS w skali międzynarodowej nie jest wyjątkowa, ale na Węgrzech spółka ta jest pierwszą ewidentną ofiarą kryzysu energetycznego. Bardzo jednak możliwe, że nie ostatnią" - pisze G7.hu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | Węgry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »