Upały mogą zaszkodzić systemowi energetycznemu
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) apelują o ograniczenie zużycia energii. Upały mogą zagrozić systemowi energetycznemu.
PSE apeluje o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15 - podał operator w komunikacie prasowym. Upały mogą zagrozić pracy krajowego systemu energetycznego.
- Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej. Niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej. Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji - napisano w komunikacie.
PSE podały, że podejmują niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na terenie kraju. Ich dostępny zakres jest jednak ograniczony.
- W związku z występującymi trudnościami, PSE apeluje do wszystkich podmiotów i instytucji, a także gospodarstw domowych, o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15 - napisano.
Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali na piątkowej konferencji, że w przyszłym tygodniu Polskę czeka ciąg dalszy fali upałów; maksimum wysokich temperatur nastąpi w sobotę.
Także koncern energetyczny Enea przestrzega przed skutkami upałów.
- Z powodu upałów Enea ograniczyła produkcję energii o ok. 400 MW - poinformowała Agata Reed, rzecznik prasowy spółki Enea Wytwarzanie.
- W ostatnich dniach ubytki związane z ograniczoną możliwością chłodzenia bloków w naszej elektrowni wynoszą ok. 400 MW. Zgodnie z obecnymi prognozami pogody spodziewamy się, że sytuacja taka utrzyma się przez kilka najbliższych dni - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Agata Reed.
W elektrowniach należących do Tauron Wytwarzanie nie ma ubytków mocy. Wyjątkiem jest elektrownia w Stalowej Woli.
- W Elektrowni Stalowa Wola pracują wszystkie jednostki wymagane przez operatora. Jednak z uwagi na niski poziom wody w Sanie i jej wysoką temperaturę oraz ograniczenie wysokości temperatury wody zrzutowej (wynikające z pozwolenia zintegrowanego), występują czasowe ubytki mocy (30 MW ubytku na 120 MW mocy). Ograniczenia te nie są całodobowe, występują jedynie pomiędzy godziną 11 a 16 - poinformowała PAP Patrycja Hamera z Tauron Wytwarzanie.
Z danych REMIT sprzed ponad dwóch godzin wynika, że ubytki mocy są w jednostkach wytwórczych PGE. W przypadku Elektrowni Bełchatów nieplanowane ubytki mocy w piątek to 394 MW, w Elektrowni Turów 16 MW, a w Elektrowni Opole 76 MW.